4.-5.5.2019 - 2. liga žákyň, Cats Brno

O prvním květnovém víkendu vyrazily žákyně na druhé kolo Ligy žákyň opět do Brna. Turnaj pořádaly Cats Brno v baseballovém areálu Hrochů v Jundrově.

Sestava: Emma, Kšapka, Bíba, Terka, Nikča Schwarzová, Lea, Včelka, Strapi, Kika

Naším prvním soupeřem byl domácí tým Cats Brno. Tento zápas vypadal slibně. V poli se nám dařilo, dokázali jsme Catsky díky nadhozu a pozorné hře obrany držet zkrátka. Po třech směnách jsme vedli 4:3. Ve čtvrté směně vystřídal soupeř nadhazovačku. Byla to naše stará známá odstřelovačka a opět holky dostaly pár tvrdých zásahů. S tím se začala vytrácet naše jistota na pálce. Do poslední páté směny jsme nastupovali s vedením 6:5. Ve snaze udržet těsné vedení jsme při bránění druhé mety udělali chybu a místo outu byl vyrovnávací doběh. Ještě nebylo nic ztraceno, stačil nám jeden bod k vítězství, měli jsme dohrávku. Ale naše pálka byla slabá a my jsme nedokázali ani jedenkrát doběhnout. V následném prodloužení se podařil Catskám jeden odpal do zadního pole, najednou jsme prohrávali 6:8 a tento stav jsme už nedokázali do konce zápasu změnit.

Druhým soupeřem byl pro nás doposud neznámý Dvůr Králové, který se neúčastnil prvního turnaje a hrál ve smíšené sestavě i s kluky. Každopádně naším cílem bylo Dvůr porazit, abychom se v dalším postupovém kole vyhnuli utkání s vítězem z druhé skupiny. Tento cíl se nám začal ovšem hroutit hned od začátku. Na pálce jsme nedokázali na nepříliš kvalitní nadhoz odpalovat a odpaly z tossu byly úplná katastrofa. Když už jsme z tossu odpálili, tak jsme trefovali rukavice protihráčů a naše hra na pálce se změnila v marnost. Při hře v poli se nám potvrdilo kruté softballové pravidlo - nezahraješ třetí out, přijde zasloužený trest. Jelikož jsme v poli nedokázali zahrát ani jednoduchý aut na jedna, natož chytit luft ve vnitřním poli, zaslouženě soupeři vyhráli 8:4.

Během následující tříhodinové pauzy jsme poslali holky na léčbu psychiky na přilehlé dětské hřiště a podpořili ji i osobním intenzivním tréninkem v pálkařském tunelu.

Naším následujícím soupeřem bylo Blansko. Po pauze jsme tedy nastoupili plni odhodlání dosáhnout prvního vítězství. Společně se soupeřem nás na úvod zápasu přivítal i déšť a do konce zápasu nás už neopustil. Zápas s Blanskem probíhal v úplně jiném duchu než ty první dva. Pozorná hra v poli plná jistých zákroků a oživení naší pálky nám přinášelo ovoce, po druhé směně jsme drželi slibné vedení 3:1. V průběhu třetí směny nás silný déšť zahnal do dugoutu a zápas byl přerušen. Po návratu na hřiště naše kvalitní hra pokračovala a stále jsme drželi vedení. V dohrávce čtvrté směny se při obsazených dvou metách podařil soupeři odpal do zadního pole. Tam jsme na kluzké trávě honili balon až u plotu a z tohoto odpalu se podařilo Blansku vytěžit doběhy, obrátit skóre ve svůj prospěch a nakonec zvítězit 5:3. Tento zápas, i přes prohru, však patřil mezi naše nejlepší z prozatím odehraných a byli jsme na holky pyšní.

Následně nás ještě čekala společná večeře a na ubytovnu jsme se dostali až večer. Za celý den byly holky tak unavené a promrzlé, že ani ping-pongu moc nedaly a raději se věnovaly spánku.

V neděli nás pak čekal pouze jeden zápas o páté místo. Naším soupeřem byl Sever Brno a počasí. Foukal ledový vítr a jemně pršelo, nálada byla spíše podzimní, než svěží jarní. I nucená výměna hřiště nám na náladě moc nepřidala. Jelikož místní klub upřednostnil baseballovou Ligu žáků před softballovou Ligou žákyň a doslova nás nepustil na hřiště, museli jsme se přesunout z hřiště B na hřiště D. Nejenom podle označení, budilo toto hřiště hrůzu. Hřiště bylo malé, blízko silnice, místo antuky hlína, místo trávníku oraniště a vše bylo završeno studnou přímo na osmičce. Ale i tak jsme na Brno vlítli a přes nepřízeň počasí a nevalnou kvalitu hřiště bezpečně zvítězili rozdílem 9:1.

I když se nám tento víkend nedařilo úplně podle našich představ, v sestavě bez náhradníků, potlučené, zmrzlé, ale s úsměvem na tvářích, holky všechno statečně zvládly a užili jsme si společně strávený čas a úžasný zápas s Blanskem.

Děkujeme všem rodičům a holkám za to, že jsme schopni dát dohromady 9 hráček. Speciální dík patří tentokrát Jance Šuranské za Transita a Miklendům za Kristýnku. Děkujeme. J

Křapíno,Peca a Gábina

2. kolo Liga žákyň Východ - Cats Brno

Konečné pořadí

1.
Cats Brno
2.
Olympia Blansko
3.
Softball club Dvůr Králové
4.
Arrows Ostrava
5.
Snails Kunovice
6.
SK Sever Brno

Foto: Liga žákyň, 2. turnaj, Cats Brno


13.-14.4.2019 - 2. liga žákyň, Sever Brno

Druhý dubnový víkend odstartovala Liga žákyň na hřišti v Brně v Novém Lískovci. S napětím očekávaný turnaj byl díky zimě a dešti v ohrožení. Nakonec se musel odehrát i v tomto počasí, protože se nenašel náhradní termín. Zápasy byly zkráceny ze 75 minut na 60 minut.

Sestava: Nikča Strapi, Nikča Schwarzová, Terka, Bíba, Víša, Bára, Emma, Včelka, Marky, Lea a servisman Křupíno ml.

V sobotu ráno nás u Tesca přivítal déšť a po cestě i regulérní sněžení. Už při prvním rozcvičení se ukázalo, proč je dobré hrát softball za teplého počasí. Čepici nedáte do helmy, v pletených rukavicích nedáte ruku do rukavice, natož abyste něco hodili. A tak před prvním zápasem musely holky polovinu oblečení sundat a zkusit se zahřát pohybem.

První zápas jsme hráli s Blanskem, podle holek, náš nejméně oblíbený soupeř. Jakožto domácí jsme úvodní směnu začínali s Emmou na nadhozu a po prvních dvou směnách byl nerozhodný stav 2:2. Ve třetí směně jsme provedli obvyklé střídání a do hry nasadili výpomoc z T-ballu. Tentokrát to byla Adélka-Víša, která byla na střídačce opečovávaná servismanem Křupínem. Adélka při svém prvním startu na pálce hned dokázala na toss odpálit a po třech ukradených metách doslajdovat pro třetí, náš poslední bod. Blansko zaslouženě vyhrálo 6:3.

Do druhého utkání po třízápasové pauze, kterou holky přečkaly ve vyhřáté kabině, jsme nastoupili proti Arrows Ostrava. Pěkně zahřáté vlítly holky na Arrows jako turbošneci a v první směně udělaly krásné tři body. Tentokrát se na prkno postavila Terča a i díky bezchybnému poli jsme drželi Arrows velmi zkrátka a k ničemu je v první směně nepustili, teplá kabina udělala své. V dalších dvou směnách jsme vždy přidali nějaký ten bod. Když vypršel hrací čas, rozhodčí pro vysoký rozdíl ukončil zápas za stavu 9:1 a šnečí žákyně slavily první ligové vítězství.

Po skončení druhého zápasu jsme se ubytovali na internátu a po vydatné večeři rozjeli večerní program v čele s růžovým jednorožcem u ping-pongu a stolního fotbálku.

V neděli ráno jsme s očekáváním lepšího počasí vyrazili zpět na hřiště. Jako třetí soupeř nás čekal domácí tým Sever Brno. Do tohoto utkání jsme do čela postavili Terku s Včelkou a do vnitřního pole na trojku Víšu a na dvojku Markétku, s heslem: „ať si to holky zkusí, jednou to musí přijít“, atd… No a holky nezklamaly, pochytaly, co šlo. Po prvních dvou směnách byl stav 6:0 a vše nasvědčovalo dalšímu hladkému vítězství, ale Sever se nevzdával a po srdnatém výkonu podpořeném našimi chybami v poli, zdramatizoval druhou polovinu utkání. V dohrávce čtvrté směny jsme se vyhecovali a dotáhli zápas do vítězného konce s konečným stavem 6:3.

Jako poslední soupeř v základní části nás čekaly Kočky z Brna. Větší polovině holek z Cats by se velikostí a objemem nevyrovnaly ani naše největší kadetky. Na holkách byla už na začátku zápasu vidět nejistota a ani fakt, že na přípravném turnaji jsme je dokázali porazit, nevymazal jejich pochybnosti. Do zápasu jsme ale vstoupili výborně a po první směně vedli 2:1. Druhá směna byla ještě lepší. Emma na nadhozu zahrála, jak jsem řekl. „Tři pálkaři – tři outy“. Na pálce naše hráčky odstřeloval nadhoz Cats, holky to dostávaly do nohou, ale nejvíc to odnesla Nikča Strapka, která dostala míčem přímo do žeber. Museli jsme sáhnout i do naší super vybavené cestovní lékárny. Nikča byla statečná, ani slzička neukápla, ale už dál nemohla pokračovat. Místo ní nastoupila Adélka - žolík. Po tomto incidentu holky začaly mít strach z nadhozu a druhou směnu už nic neodpálily. Do třetí směny jsme vstoupili odvážně, ale díky našim chybám a hodně běhajícím Catskám jsme obdrželi čtyři doběhy a s Cats prohráli 5:3.

Po dvou výhrách a dvou prohrách jsme se začali balit domů, ale pořadatelé nás zadrželi s tím, že se díky scóre dostáváme do finále s Blanskem. Tu radost bych vám přál vidět. Tato zpráva se projevila jako všelék na všechna předchozí utkání a dokonce i na fobii zvanou Blansko.

Během krátké pauzy, potřebné na úpravu hřiště, jsme museli rychle připravit novou sestavu, vzhledem ke zranění Nikči.

Emmča s Bárou na ose, Bíba na jedna, Lea na tři, na spojku šla Terča, která tam nikdy nehrála, na dvojku Natka Včelka, ta ještě na podzim nevěděla, co je to softball, na sedmičku šla Víša, kterou na tu dálku nebylo ani vidět (Víchovi by mohli poslat Víšu na soustředění do Cats, kdoví, čím tam ty holky krmí J), na osmičku šla dobrovolně a s velkou chutí Nikča Schwarzová, protože chtěla vychytat svoje kamarádky z Blanska a na devítce byla Marky. Tato netradiční sestava šla do finálového utkání s velkým odhodláním a sebejistotou. Takto naladěni jsme drželi s Blanskem krok až do dohrávky třetí směny. V ní Blansko zapojilo taktickou hru, začali ulívat, clonit a snažili se náš tým donutit k chybám. Po třetí směně byl stav 4:2 pro Blansko. Rozhodli jsme se oplatit Blansku stejnou mincí. S novou taktikou - krademe hned s prvním nadhozem- vyrazila Včelka na pálku a začala námi stanovenou taktiku praktikovat, vše šlo hladce, ale pak metový rozhodčí vyhlásil Včelce předčasný výběh a tím jsme přišli o šanci udělat třetí bod. Před dohrávkou čtvrté směny oznámil hlavní rozhodčí, že do konce hracího času zbývá 5 minut. Emma s Bárou dostaly jasný pokyn - máte pět minut na tři outy. Holky se s tím nemazaly a stihly to za tři a půl minuty, takže tu ještě pořád byla šance na vítězství a s tím vědomím jsme šli do páté směny. Vše bylo ještě podpořeno dobrým pořadím na pálce. Emma dokázala obsadit první metu, následně Terka výborně pracovala na pálce, clonila, naznačovala ulívky a tím umožnila Emmě obsadit třetí metu. Po následném odpalu sice byla Terča out, ale svým odpalem umožnila Emmči doběhnout a Šnečice snížily na rozdíl jednoho bodu. Jako další pálkařka nastoupila Nikča Schwarzová. Podařil se jí dobrý odpal na dvojku, která však dokázala těžký míč zkrotit a o pověstný chlup dříve přihodit na jedna. Tímto posledním outem skončilo výborné finálové utkání, kdy Blansko vyhrálo 4:3.

Za předvedený výkon se dostalo všem holkám zasloužených ovací od přihlížejících diváků. Trenéři z Blanska ocenili výkon našich hráček a holky společným fotem podtrhly i vzájemné sympatie obou týmů. A já doufám, že už do budoucna nebude žádné trauma zvané Blansko.

Chtěl bych pochválit všechny hráčky za výdrž a odhodlanost, v nepříznivém počasí to holky nevzdávaly. Křupka holkám zajišťoval v zázemí cukříkový dopink, deky, masáže a dobrou náladu.

Markétka se na prvním ligovém turnaji venku ukázala jako nebojácná bojovnice, která zvládne i nové úkoly a skvěle zapadla do týmu, Nikča Strapi potvrdila, že je všestranná hráčka a navíc se nebojí schytat nějakou tu ránu, doufám, že bude brzy v pořádku. Leu, tak bojovnou a odhodlanou jako ve finále, jsem ještě hrát neviděl, jen tak dál. Nikča Schwarcová má snad magnet v rukavici a její pálka nám může do budoucna pomoci ke spoustě bodů. Bíba je naše pohodářka, od ní by se měli ostatní učit, jak správně relaxovat na pálce mezi nadhozy a jak se z momentálního vypnutí rychle znovu zapnout. Adélka, náš žolík, dokazuje, že i nižší šnečí kategorie, dokážou vychovat skvělé hráče, protože tohle nemůže mít po rodičích J. Včelka viditelně roste zápas od zápasu. Velké ocenění a to nejen od nás, ale i od ostatních trenérů si zasloužila i Bára, za své výkony na kečru, kdy dokázala nejen rukavicí ale i hlavou krotit míče. Terča kvalitním výkonem na nadhozu a v poli patřila mezi jistoty týmu. Emma je na nadhozu absolutně soustředěná a imunní vůči okolním vlivům, zřejmě díky domácí terapií tatínkovým tleskáním.

Díky Markovi Šuranskému nejen za pomoc s odvozem hráček, ale i za zvukově výraznou podporu týmu a velké díky i Helči a Áji (odborný dozor), za spoustu informací ke hře a za ukázku, jak brblat rozhodčímu.

Za trenéry Křapíno starší

1. kolo Liga žákyň Východ - Sever Brno

Konečné pořadí

1. Olympia Blansko

2. Snails Kunovice

3. Cats Brno

4. Arrows Ostrava

5. SK Sever Brno

Fotografie: Liga žákyň, 1. turnaj, Sever Brno

ČSA - web

soutěže, turnaje, výsledky

ČESKÁ SOFTBALLOVÁ ASOCIACE
www.softball.cz
ČSA - soutěže, turnaje, výsledky
www.softball.cz/souteze
www.softball.cz www.nadacedks.cz www.mesto-kunovice.cz www.kr-zlinsky.cz Dlouhodobá předpověď počasí
extraliga vzkazovna fotogalerie