Soutěž v roce 2013: EXTRALIGA
Tabulky a statistiky www.softball.cz
Vedoucí družstva: Přemysl Beránek, tel.: +420 777 250 673, e-mail: prema@geometri.cz
Trenér: Přemysl Beránek
Asistent trenéra: Milan Zedník

Sestava:


25.-26.5.2013 - 6. kolo (Havl. Brod, Žraloci Ledenice)

KUNOVICE - Extraligoví softbalisté Snails Kunovice o víkendu smazali hubenou jedničku v kolonce výher. Na horké půdě Havlíčkova Brodu i ambiciózního nováčka z Ledenice uhráli vyrovnanou bilanci 1:1, když se blýskli třemi homeruny. V průběžné tabulce tak poskočili na sedmou příčku přávě před Ledenice.

Havlíčkův Brod - Kunovice 5:6

Šneci na čtvrtý tým soutěže vlétli jako velká voda a po druhé směně vedli 4:0, když homerun zaznamenal Michal Kolúch. Domácí se ze studené sprchy ještě oklepali, srovnali na 4:4, ale závěr patřil Kunovicím.

„Klíčový byl homerun Ondřeje Blahy, na který už soupeř nedokázal odpovědět,“ uvedl Rostislav Klimánek, zkušený catcher Snails. Výbornou partii sehrál i nadhazovač Kolúch.

„Škoda že jsme se opět nevyvarovali zbytečných chyb, po kterých jsme soupeři darovali minimálně tři doběhy. Jinak byl zápas rozhodnutý už dříve,“ pravil Klimánek.

Havlíčkův Brod - Kunovice 7:3

Odveta měla dramatický náboj jen do páté směny, kdy na ukazateli skóre svítil stav 2:1. Jenže pak se totálně sesypala hostující obrana, která neuhlídala hned pět doběhů...

„Když se nevyvarujeme chyb, nemůžeme vyhrát. V poslední směně už jsme skóre jen kosmeticky upravili,“ zlobil se i sám na sebe kunovický chytač.

Ledenice - Kunovice 11:1

Totální výbuch, tak je možné výstižně charakterizovat počínání šneků na půdě ambiciózního nováčka. „Zápas jsme vůbec nezvládli, soupeř byl lepší na pálce, ale hodně doběhů jsme mu darovali,“ těžko hledal slova Klimánek. „Prostě nefungovalo nic, pálka, nadhoz ani hra v poli,“ dodal.

Ledenice - Kunovice 1:6

Z výprasku se však svěřenci kouče Přemysla Beránka oklepali a ve druhém zápase dokráčeli k vítězství, pod které se podepsal svým druhým víkendovým homerunem Kolúch. „Soupeře jsme drželi zkrátka, tudíž jsme se nedostali pod tlak a sami dokázali nasázet šest doběhů,“ řekl spokojený Klimánek.

KUNOVICE: Lapčík, Klimánek, Zedník, Kolúch, Fecko, Blaha, Bartoněk, Taft, Bárta, Kratochvíl, Beránek.

8.5.2013 - Spectrum Praha na Mlatevni

Snails Kunovice : Spectrum Praha (2:10, 1:9)

1.5.2013 - oslabení šneci růžky nevystrčili - zápasy se Spectrum Praha

KUNOVICE - Šest zápasů, šest porážek. Extraligoví softbalisté Snails Kunovice zažívají děsivý start do nové sezony. Vzhledem k náročnému úvodnímu losu však výsledky nejsou překvapením. Na půdě úřadujícího šampiona Spectrum Praha byli svěřenci kouče Přemysla Beránka poraženi defacto už předem…
Spectrum Praha - Kunovice 10:1
Kunovičtí totiž odjeli do hlavního města výrazně oslabeni. Pracovní povinnosti vystavili stopku nadhazovači Lapčíkovi a studijní Tabačkovi s Kolůchem (oba příprava na maturitu). I když hosté začali skvěle, když se po běženém homerunu Blahy ujali na začátku první směny vedení 1:0, záhy duel nabral očekávaný scénář. „Víc už nám nadhazovače Aleš Jetmar nedovolil. Soupeř navíc projevil sílu v útoku a výsledkem byla prohra po pátá směně. Nebojím se říct, že patří mezi nejlepší pálkaře Evropy,“ smekl sportovně Rostislav Klimánek, catcher šneků.
Spectrum Praha - Kunovice 9:2
Spectrum mělo drtivý start, když první směnu vyhrálo 4:0. „Pálili jsme sice lépe než v prvním zápase, obsazovali jsme mety, ale na více než dva doběhy to nestačilo,“ posteskl si Klimánek. Pražané postupně zvyšovali náskok a od čtvrté směny hrozili rozdílem. „Odolávali jsme a zápas prodloužili až do šesté směny, po které zápas předčasně skončil,“ dodal zkušený chytač Snails, který pochválil nadhazovače Kratochvíla.
KUNOVICE: Kratochvíl, Fecko, Klimánek, Taft, Bartoněk, Bárta, Zedník, Blaha, Beránek.

27.-28.4.2013 - 1. kolo (Eagles Praha, Tempo Praha)

Ani bod a skóre 6:29! Rozjezd extraligovým softbalistům Snails zkrátka vůbec nevyšel. Ve stověžaté Praze měli nejblíže k bodovému úlovku ve druhém vystoupení proti Tempu, jenže po špatném verdiktu sudího totálně zkolabovali v dohrávce třetí směny, kterou prohráli 0:7...

Eagles Praha - Kunovice 6:0 a 9:3

Oba zápasy si byly podobné jako vejce vejci. Kunovičtí si pokaždé nedokázali poradit s vynikajícími pálkaři Krče, kteří je drželi zkrátka. A nic na tom nezměnilo ani střídání nadhazovačů Kolúcha za Kratochvíla. „K vítězství bychom potřebovali podat výkon na hranici svých možností. Ale aspoň že jsme ani jednou neprohráli rozdílem,“ komentoval dvojboj s Eagles Rostislav Klimánek, zkušený catcher Snails. Není bez zajímavosti, že druhý zápas ukončil v páté směně déšť. „A přišel zrovna ve chvíli, kdy jsme začínali stahovat,“ dodal s úsměvem Klimánek.

Tempo Praha - Kunovice 4:0 a 10:3

První duel prakticky rozhodl domácí reprezentační nadhazovač Brabec, který šneky pustil maximálně na druhou metu... A Tempu stačila směna č. 4, aby rozhodlo o vítězství.
Odveta už byla o něčem jiném. Borci z Bělinky vedli po druhé směně 2:0, když dvoubodový náskok zařídil Klimánek. „Chybou rozhodčího jsme však přišli ještě o třetí bod,“ posteskl si Klimánek, který se dostal na domácí metu i přes blok catchera. Rozhodčí však situaci vyhodnotil jinak... A sporný okamžik jako by hosty vykolejil, v dohrávce třetí směny je domácí rozstříleli 7 doběhy a nebylo co řešit.

KUNOVICE: Lapčík, Klimánek, Taft, Blaha, Fecko, Zedník, Kratochvíl, Kolúch, Bartoněk, Beránek.

19.4.2013 - Tisková konference Snails Kunovice

Opět se dvěma extraligovými zástupci vyráží do nové sezony softbalový klub Snails Kunovice. Zatímco ženy, které zasáhnou do bojů už o tomto víkendu, by rády zopakovaly útok na medailové pozice, muži by se po letech plných záchranářských starostí chtěli probojovat do play off.

 Extraligové týmy Snails Kunovice budu v letošní sezoně na kvalitní nadhozy Heleny Zedníkové a Michala Kolůcha.

Před startem sezony kunovický oddíl zaznamenal jednu velmi radostnou zprávu, ruku v ruce s ní ale přišla jedna velice špatná. „Po mnoha letech jednání se v březnu podařilo dořešit všechny majetkoprávní vztahy s pozemky a v tuto chvíli je vlastníkem všech pozemků pouze občanské sdružení Snails Kunovice a město Kunovice, takže již nic nebrání rozsáhlé rekonstrukci zastaralého areálu. která by měla proběhnout v příštím roce," uvedl předseda Snails Pavel Křivák.

Věc má však i odvrácenou stranu. Jelikož město odkoupilo pozemky za nemalou částku, nezbudou mu peníze na podporu samotných sportovců. „Na činnost asi dostaneme jen minimální dotaci. Oproti minulé sezoně přijdeme řádově o statisíce, což pro nás znamená velké finanční problémy," přiznává Křivák.

Naplnit osmisettisícový rozpočet tak bude velmi složité. Sezona ale prý ohrožena není, softbalisté si vypomohou z vlastních rezerv. „V žádném případě nechceme, aby na to doplatily děti. Vedle týmů dospělých totiž hrajeme i další čtyři celostátní soutěže. Nic víc než členské příspěvky platit nebudou. Bohužel ale budeme muset omezit investice," krčí rameny předseda klubu.

Ženský tým Snails prošel omlazovací kúrou, když do něj přišel kvartet odchovankyň klubu a Veronika Vinterlíková z brněnských Dračic. Naproti tomu skončila pouze Alena Zigová, která uzavřela kariéru. „Asi musíme trošku přehodnotit cíle. Určitě chceme hrát play off, ale v žádném případě nepomýšlíme na medaili," odhalil plány trenér Křivák. Jedna z jeho nejzkušenějších svěřenkyň Helena Zedníková to však vidí jinak. „Mladé holky mezi nás určitě dobře zapadnou a já věřím, znovu budeme bojovat o medaile," poznamenala ostřílená nadhazovačka, která si po velkém přemlouvání rozmyslela ukončení kariéry.

Šnečice zahájí sezonu v sobotu v Praze, kde se dvakrát střetnou s týmem Joudrs, v neděli pak ve dvou utkáních změří síly s celkem SaBaT Praha.

Také muži Snails myslí na play off, kam by chtěli proniknout po několika letech záchranářských prací. „Tým je již třetím rokem pohromadě a tak je na čase myslet přece jenom na vyšší mety," přeje si staronový kouč Přemysl Beránek. „ V loňském roce, díky Lapčíkově pauze, nám vyrostla slušná nadhazovací dvojice Kolůch, Kratochvíl. A vzhledem k tomu, že i Lapčík zůstává členem kádru, jsou naše šance výrazně větší, dodal trenér."

„Pevně doufám, že se vyhneme bojům o záchranu. Jsme sehranější, mělo by s to projevit," doufá Michal Kolůch, jeden z dvojice mladých nadhazovačů.

zdroj: Slovácký deník

16.4.2013 - Kolůch sportovním králem Kunovic

Sportovcem města Kunovice na Slovácku za rok 2012 se v sobotu stal devatenáctiletý softballista Michal Kolůch. Rozhodli o tom obyvatelé v anketě místního zpravodaje.
Michal Kolůch hraje za Snails Kunovice.

Michal se softballem, v České republice spíše netradičním sportem, začínal asi v desíti letech.

„Nejdříve jsem zkoušel hrát fotbal, ale ten mě moc nebavil. Tak jsem se přihlásil do školního softballového kroužku. Ten mě velice chytil a nepustil. Zřejmě proto, že se jedná o ojedinělý sport, v němž nehraje hlavní roli jen fyzická kondice, ale také přemýšlení a znalost složitých pravidel," charakterizuje Michal Kolůch sport, který se na českém území hrál poprvé v roce 1919 pod názvem playgroundball.

Laik si může softball snadno splést s baseballem. Pálkaři, mety, nadhazování míčku, to vše je tu také přítomno.

„Největší rozdíl je v míčku. My jej máme jednou tak velký a zatímco v baseballu se nadhazuje vrchem, softballisté házejí zespoda. Můžeme balónům dát rotaci, stoupání. A hrajeme na menším hřišti," popisuje Michal Kolůch.

Zatímco baseballový zápas trvá i čtyři nebo pět hodin, softballisté se většinou jdou sprchovat už po půldruhé hodině.

A proč si Kunovjané vybrali Michala Kolůcha za svého nejlepšího sportovce? Nejenže je na postu nadhazovače oporou místních extraligových Snails, ale výborně také reprezentuje Českou republiku. V roce 2011 získal s juniorskou reprezentací titul mistra Evropy a loni startoval i na mistrovství světa v Argentině, kde se Česká republika umístila v první desítce.

„Na začátku se u mě zřejmě nějaký talent projevil. Chtělo to však ještě hodně pracovat, abych si mohl sáhnout na medaili," uzavírá.

zdroj: Slovácký deník

19.1.2013 - zimní halový turnaj v Otrokovicích

Muži se zúčastnili turnaje Otrokovický slajd, kde se utkali s dalšími 6ti týmy. Po ukrutných bojích a víceméně smůle nakonec skončili na 2. místě. =)

Po náročném zimním drilování v tělocvičně se nám naskytla příležitost porovnat síly s ostatními na jubilejním prvním halovém turnaji v Otrokovicích, Otrokovickém slajdu. Slajd se konal v sobotu 19. 1. 2013 a my jsme tak využili blízkosti místa konání a startovného za hubičku - taková nabídka se přece neodmítá!

Pořadatelé, staří známí zlínští a otrokovičtí softballisté, dokázali na tento turnaj úspěšně přizvat i týmy z předaleké Prahy, Brna, či Pezinku, což je, myslím, na první ročník veliký úspěch. Další pochvala putuje k velmi kvalitně vybavenému bufetu, kde se mimo jiné dalo občerstvit i na způsob domácí tlačenky s cibulí, která nechala málokoho chladným.

Ale zpět ke hře samotné. Jelikož se hrálo jen jeden den, pravidla byla k tomuto faktu upravena. Hrálo se pouze 40 minut plus dohrávka, notně zkráceny byly i pauzy mezi směnami, tým mohl dát v útoku maximálně 4 doběhy, a na pálce se začínalo za stavu 1-1. Rychlost sama: utkání odsýpala velmi dynamicky, a i jindy nudící se zadopolaři čubrněli, jak to kolem nich (nad nimi) létá. Čímž se dostávám k další úpravě pravidel, kterou jsme byli nuceni respektovat: míč byl po odpalu ve hře po odrazu od stěn a stropu (mimo foul), což občas vedlo ke komickým situacím - jindy krásné hity byly jednoduše eliminovány zadopolaři, kteří si jednoduše počkali na odraz od stěny. Klíčem k tomu, aby se člověk (pálkař) dostal na první metu, bylo donutit polaře k chybě, nebo jednoduše odpálit do stropu, který byl notně nerovný, a tak i ti největší matematici v našem týmu měli s předpovídáním místa odrazu míčku (a hlavně dopadu!) velké problémy. A nejen naši.

Náš kádr, povětšinou složen z extraligových borců, obeznámen s úpravou pravidel se tedy jal odehrát brzičko ráno první mač proti týmu z Moravského přeboru - SK Severu Brno. Žádné oťukáváníčko. Hned jsme dali najevo, kdo to přijel vyhrát. Po třech směnách 10:0 v náš prospěch, a šli jsme na tlačenku. Dostali jsme se tak do provozní teploty a netrpělivě vyhlíželi další zápas.

Po tříhodinové pauze jsme nastoupili proti dalším Brňákům - druholigovým Black Owls. Obrana sice pracovala flexibilně a působila velmi komplexním dojmem, nicméně na Džamba se nám dlouho nedařilo pálit. Když už jsme odpálili pořádný hit, tak jsme vzápětí trpěli - zadní polaři soupeře bez problémů likvidovali naše odpaly po odrazech od stěn. Klíčové bylo odpalovat do země, což se nám moc nedařilo. V delším zápase bychom určitě našli recept, ale po 40 minutách jsme odcházeli ze hřiště za stavu 0:3. Čekal nás tedy opravný pavouk.

V něm jsme narazili na bratry ze Slovenska z Pezinku. V tomto mači jsme se jakoby probrali a dobře hrající obranu jsme podpořili dobrou pálkou. Nikoho jsme dál jak na dvojku nepustili, a vyhráli jsme přesvědčivě 8:0.

V semifinále jsme ob zápas narazili na Pražský Mistrál. Pražský softball je na velmi kvalitní úrovni, a tak jsme proti neznámému soupeři vyrukovali nebojácně a bez respektu. Opět jsme předvedli výkon, který všechny těšil, a všem dělal nesmírnou radost. Další výhra s nulou - (tentokráte 6:0) mluví za vše. Soustředěný výkon, pevná obrana, smrtící útok.

Čekalo nás tedy finále, do něhož se probojovali Black owls v čele s Džambem Kvapilíkem. Samozřejmě Marcel taktéž drží Brňáky na uzdě, a dlouho trvá stav 0:0. Ale ve třetí směně přichází brněnský tlak a v souboji nervů se objevují první větší chybky v naší obraně, čehož soupeř využívá ku prospěchu svému, a dvakrát skóruje. V dohrávce vystrčíme šnečí růžky, ale naše tvrdé odpaly eliminuje stěna. Ke konci se nám daří Džamba pálit, ale chybí nám i kousek pověstného štěstí. Black owls tedy vítězí zaslouženě 2:0, ovládli jednoznačně celý turnaj a na nás zbývá druhé místo.

Celkové pořadí:

1/ Black Owls Brno

2/ Snails Kunovice

3/Bulldogs Lednice

4/ Mistrál Praha

5/ MaSK Pezinok

6/ SK Sever Brno

7/ ZERO Otrokovice

Nuž, co naplat. Třeba příště. Ale myslím, že turnaj splnil, co jsme od něj čekali. Pěkně si zahrát, strávit den s lidmi, které máme rádi a zahrát si ten sport, který tolik milujeme. Případně individuálně zjistit výkonnostní mezery, které je třeba před začátkem sezony, když je ještě čas, zacelit. Pochvalu zaslouží především Méďa junior a Méďa senior!

Celkově turnaj probíhal velmi v poklidu. Časový skluz nakonec nebyl tak hrozivý, a stihli jsme se tak i vyfotit. Odměnou nám za druhé místo budiž hřejivý pocit na srdíčku a knížky o pornu a steroidech.

Sestava: Broňa Kratochvíl (P), Míša Kolůch (P), Rosťa Klimánek (C), Peťo Fecko (C), Přema Beránek, Ondra Blaha, Ondra Bartoněk, Pavel Němec jr., Pavel Němec sr.

Cheerleaders: Domča Rampáčková, Eliška Mlýnková.

P.S.: Slajdovat se dalo.

Vypracoval: Ondřej Bartoněk

ČSA - web

soutěže, turnaje, výsledky

ČESKÁ SOFTBALLOVÁ ASOCIACE
www.softball.cz
ČSA - soutěže, turnaje, výsledky
www.softball.cz/souteze
Partneři
kunovice zlin kovokon Dlouhodobá předpověď počasí
extraliga vzkazovna fotogalerie