11.-13.10.2019 - Mistrovství ČR žákyň v Ostravě

Vyvrcholení sezóny Ligy žákyň je za námi. Závěrečný finálový turnaji se konal od 11.10. do 13.10. v Ostravě na hřišti Arrows.

Sestava: Lea, Včelka, Terka, Johča, Sofča, Nikča, Strapi, Bíba, Emma, Kšapka – fandové Štěpa, Medvěd, Zuzka, Julča, Jelen ml.

Na finálový turnaj jsme vyrazili s pokorou a velkým odhodláním, protože již samotná účast na finálovém turnaji byla pro nás velkým úspěchem. Naším cílem bylo porazit aspoň jednoho soupeře ve skupině a neskončit celkově poslední. Z tohoto důvodu jsme si museli pečlivě připravit taktiku a obsazení postů na každého soupeře.

První dva zápasy se nám vůbec nedařilo. S Eagles Praha jsme neodpálili a po fatálních chybách v poli jsme na úvod prohrávali 0:6. V dalších dvou směnách jsme naši hru v poli zklidnili, ale na pálce se nám vůbec nedařilo. Zápas byl díky rozdílu ukončen po třetí směně za stavu 11:0 pro Eagles. S Joudrs nám pomohly nadhozy Lei, na které se soupeřky nedokázaly dobře načasovat, naše obrana fungovala dobře, ale pálka byla opět marná. Ve druhé směně se soupeř dokázal dostat do vedení a takto pokračoval až do konce utkání. První a jediný bod zajistila za Snails Bára. Klepec 1:8.

Náš první den na tomto turnaji pro oko laika vypadal jako velký propadák, dvě jednoznačné prohry. Pro nás to byl den zahřívací a vše jsme soustředili na sobotní zápas s Arrows Ostrava a následné čtvrtfinále.

V sobotu byl náš poslední soupeř ve skupině Arrows Ostrava. Hned první pálkařka Arrows odpálila z tosu do zadního pole a obsadila druhou metu. Pak přišla krádež třetí mety, při pokusu o autování běžce nám balon utíká do zadního pole a Arrows získává první bod. Celý zápas výborně bráníme, ale pálka stále nic a po urputném boji prohráváme 0:1.

Rozhodující čtvrtfinále nakonec hrajeme s Olympií Blansko. To jsme nechtěli. Naši spolunocležníci, kamarádky a sparingpartneři na soustředění. Čekal nás sestrovražedný boj. A taky byl. Nadhazovačky měly omezení na turnaji 15 směn. Konečně jsme mohly dát na nadhoz Emmu, kterou jsme šetřili do důležitých zápasů, a s ní tak ještě zlepšit naši obranu. Ale obranou se zápasy nevyhrávají, musíme začít pálit! Až v dohrávce třetí směny se chytne na pálce náš střed line-upu a také díky Sofčinému parádnímu odpalu srovnáváme na 3:3. Na začátku čtvrté směny jde za Blansko na pálku Kačka Kinclová a svým dvoumetovým odpalem nás dostává pod tlak, následně Emma přidává druhý aut a Kačka se díky krádeži posouvá na třetí metu. Stalo se ale něco, co na nás ještě nikdo nezahrál. Kačka zahraje zpožděnou krádež a získává pro Blansko čtvrtý bod. Bohužel naše pálka je stále marná a tak zápas končí zaslouženým vítězstvím Blanka 4:3 a slzavým údolím na obou stranách.

V tomto zápase jsme konečně ukázali, že jsme se na tento turnaj neprobojovali náhodou. Dokonce i šéf Ligy žákyň nám gratuloval k perfektnímu výkonu.

Díky této prohře jsme nepostoupili mezi čtyři nejlepší a tak jsme museli hrát ještě další zápas, vítěz hraje o páté místo. Hráli jsme s HSK Trutnov. Naše šance byly vyrovnané a my chtěli uspět. Díky chybám v poli na úvod prohráváme 0:2. Po zásahu improvizovaného trenérského dua Gabča a Jelen ml. se nám na pálce daří už od začátku a v dohrávce první směny srovnáváme na 2:2. Tento stav držíme díky perfektnímu nadhozu a výborné hře v poli do konce čtvrté směny, kdy v dohrávce dáváme třetí bod. Holky jsou nadšené, je na nich vidět, že věří ve výhru. Prvního pálkaře dáváme na SO, druhého vychytá Včelka na sedmičce z těžkého luftu a třetího vzápětí dostane Bára, kdy chytá nepovedený odpal z luftu. První vítězství 3:2, nebudeme poslední!!!

Nedělní ráno nám začíná balením a vyklízením tělocvičny. Holky už ví, že budeme hrát s Kotlářkou Praha, se kterou jsme se potkali na čtvrtém turnaji v Praze a dost blbě jsme s nimi prohráli. Takže je velká chuť jim porážku vrátit a ukázat, že my umíme hrát softball. Čeká nás poslední zápas v této sestavě, chceme si ho užít a vyhrát. Začínáme v poli a poměrně snadno děláme tři auty a jdeme pálit. Stejným způsobem nám to vrací i Kotlářka. My odpovídáme třemi rychlými SO a jdeme znovu na pálku. Ta se nám probudila a pálíme jak o život. Kotlářce nadělujeme čtyři body. Holky a fanoušci jsou nadšení. Ve třetí směně přidáváme po krásných odpalech další dva body a vedeme 6:0. Když začátek čtvrté směny ubráníme bez bodu, cítíme, že vítězství je na dosah, ale stát se může cokoliv. Lea odpaluje singl za trojku a postupně krade druhou a třetí metu. Následně Bára pálí z tosu do zadního pole a je z toho trojmeťák a Lein vítězný doběh. Rozhodčí ukončuje zápas, vítězíme s přehledem 7:0. Nádherný závěr sezóny.

Při slavnostním předávání cen předseda ČSA pan Milan Walter holky ocenil za jejich výkon a označil je za překvapení turnaje.

Co říci závěrem?

Sezónu jsme zpočátku označili za nejistou. Taktak jsme slepili tým 9 hráček, k tomu noví, nezkušení trenéři, podmínky ČSA nám nedovolili tým posílit klukama, aby holky mohly hrát o vyšší příčky v žebříčku, občas nám uškodili rozhodčí, občas chybělo štěstí. Ale my jsme se do finálového turnaje dokázali dostat a myslím, že jsme měli i na to čtvrté místo….. ale to už nezměníme J.

Díky za podporu klubu, když jsme začínali s trénováním holek, díky holkám, že celou sezónu zvládly i v tomto počtu a nic nevzdaly, díky našim záchranářkám Johče, Sofče, Víši a Kice, rodičům, Štěpovi a Medvědovi (psycholog a zdravotník), fanouškům…….prostě díky J

Trenéři Peca, Zdenek a Gabča

Kompletní výsledky.


28.-29.9.2019 - nadstavba v areálu SaBaT a Storms

Účastníci: Lea, Bíba, Včelka, Nikča, Strapi, Kšapka, Emma, Terka, Sofi, Johča, Štěpa a Medvěd

Na turnaj nadstavby IV. do Prahy vyrážíme v pátek, s cílem postoupit na finálový turnaj a také si užít babího léta v Praze. Cesta ubíhá rychle, jedeme "proti všem", před Prahou prší, prášit se na hřištích rozhodně nebude.

Ráno přijíždíme odpočatí na hřiště Sabat a obsluha vozidla A se hned vrací zpět přes celou Prahu pro zapomenuté spajky. Prvním soupeřem je Kotlářka. Žákyně z Kotlářky jsou v početní i výškové přesile, strach našich nejmenších sveřenkyň je oprávněný, i trenéři se (teď už to můžu říct) začínají bát. Na nadhoz stavíme Terku, na kečra Báru. Bohužel, opět se projevuje syndrom prvního ranního zápasu, holčičky jsou úplně mimo, ospalé, nepřítomné, chybují v poli a hlavně máme absolutně špatnou pálku, šviháme vysoké nadhozy. Hlavního kouče, po několika hodně sporných rozhodnutích rozhodčího, obcházejí mdloby. Vše vrcholí hádkou s rozhodčími. Nálada je pod bodem mrazu a zmar pokračuje až do 3 směny. Střídáme nadhoz, háže Emma, soupeřky jsou zaskočeny, daří se nám snížit a holky se aspoň trochu probouzí. Okamžik štěstí – hra proti bodu při obsazených metách. Zápas je ale ztracen, prohráváme 1:4.

Hned následuje další zápas s domácími Sabatkami a role se naštěstí obrací. Syndromem úvodního debaklu tentokrát trpí domácí. Hází opět Terka a kečruje Bára. Mimořádně se nám daří na pálce, odpalují i nejmenší, je hodně tosů. Doběhy přibývají, tlak soupeře se nedostavuje. Díky perfektní obraně držíme čisté konto a zápas uzavírá duo Emma a Bára, díky Emmčinému běžeckému homerunu ve 4 směně, 0:9. Šnekyně se konečně rozpálily.

Okamžitě odcházíme na rychlý oběd a přejíždíme na hřiště Storms Řepy. Na vše máme hodinu. Po zaváhaní obsluhy, tentokrát vozidla "B" (chtěla jet do Řep přes opačnou stranu Prahy), přijíždíme 10 min. před začátkem zápasu. Domácí Joudrs B jsou naštěstí velmi ohleduplní a odkládají začátek utkání o 30 min. Během 10 min. se seznamujeme s divokými odskoky na velmi terénním hřišti. Hází Terka, kečr Bára. Navzdory terénu a početní převaze soupeře, pokračujeme v perfektním výkonu z předešlého zápasu a po druhé směně vedeme 8:1. Naše dlouhé odpaly na trávu a chyby Joudrs v obraně, jsou příčinou našich dalších doběhů. Pálí i mláďata, Johča s přehledem na trávu. Jsme svědky prvního běžeckého homerunu Lei. Střídáme nadhoz, háže Lea. Její slowpitcho-change upy vyvádějí Joudrs z míry a švihají téměř vše. Rozhodčí je spravedlivý, vítězíme jasně po 4 směnách 12:3. Šnečice si zápas náramně užily. Sebevědomí roste.

V neděli v 9:00 nás čekají Kočky z Brna. Pražští organizátoři už asi nevědí jak nám ten pobyt v Praze zpříjemnit. Holky jsou unavené. Háže Emma, kečr Bára. Ranní syndrom nás všechny znovu začíná drtit. Cats přes prázdniny zase povyrostly. Převyšují nás počtem, objemem, vzrůstem, projevem, jsou sebevědomé po dvou hladce vyhraných zápasech. Šnekyně jsou vyděšené, protože bude házet naše známá odstřelovačka. Začínáme na pálce, po první směně vedeme 4:0. Obrovské Kočky jsou najednou bez drápů, naopak nervozita ze Šnečic padá. Brňanky horko těžko dorovnávají na 4:4. Na Báře je vidět úplné vyčerpání. Během zápasu dostáváme 5x první metu zdarma za trefení nadhozem. Při posledním zásahu do Bíbiných žeber se objevují i slzy, koučka Brňanek střídá nadhoz. Díky velmi malé strike zóně našich nejmenších Šnecic a několika passbolům přidáváme tři doběhy, na které už Kočky v páté směně nemají odpověď. Vítězíme 7:4, radost je obrovská. Pro Prahu jsme nečekaným překvapením a nestíháme příjímat gratulace. Za 14 dnů nás čeká finálový turnaj v Ostravě.

HOLKY, BYL TO TVRDÝ, INTENZIVNÍ BOJ, GRATULACE!!!!!!!!!!

Speciální poděkování:

Šuranským děkujeme za auto, odvoz, fotografie, zásoby jídla na tři dny pro všechny a dobrou náladu J.

Velké díky patří Báře a Emmě za obrovskou výdrž a oporu týmu, Johči a Sofči za doplnění týmu, Terči a Lei patří obdiv za pokroky na nadhozu, všem trefeným – TVRĎÁCI J, byly to rány jako z děla, vnitřní i zadní pole pochvala za perfektní práci, a všem holkám placáka za pálku!!!

Za trenéry Peca

Konečné pořadí turnaje:

1.

SK Kotlářka Praha

2.

Snails Kunovice

3.

Cats Brno

4.

SaBaT Praha

5.

Storms Řepy

6.

SK Joudrs Praha B


14.-15.9.2019 - 4. turnaj, Mlatevňa

Tak konečně se i Mlatevňa dočkala a o víkendu se zde konal turnaj žákyň. Jednalo se o první kolo z nadstavbové části Ligy žákyň. Z tohoto turnaje si mohly první tři týmy zajistit přímý postup na Mistrovství ČR. Zbývající týmy se pak ještě utkají ve druhém kole, z něhož si již pouze vítěz turnaje zajistí postup na MČR.

Naším prvním soupeřem byl Sabat Praha, který postoupil na turnaj ze čtvrtého místa skupiny Východ. Takže měl být papírově slabší, ale nakonec to tak nebylo. Sabat celý zápas bojoval o každý bod a i díky našim chybám bylo utkání dramatické až do konce. Ale i tak jsme urvali první vítězství 6:4.

Druhým sobotním soupeřem byl vítěz skupiny Central Trutnov HSK. Do tohoto zápasu jsme nastoupili již s větším klidem a jistotou. Takže jsme se soupeřem drželi krok a dokonce ve třetí směně vedli 5:3. Jenomže zápasy se na tomto turnaji hrály na pět směn bez časového omezení, takže Trutnov měl stále dost času na vyrovnání. To se mu také povedlo a v dohrávce poslední směny dokázal ještě přidat bod navíc. Druhé utkání jsme tedy prohráli 5:6, ale bylo se na co dívat. Zápas byl celou dobu vyrovnaný, publikum nás povzbuzovalo a holky si zápas hodně užívaly.

Díky druhému místu v naší skupině jsme museli odehrát ještě během soboty i třetí zápas, a to se Storms Řepy. Do tohoto utkání nastoupily všechny holky levou nohou a dokázaly po vlastních chybách prohrávat po druhé směně 4:10. Nakonec se uklidnily a odhodlaným výkonem zápas otočily a vyhrály 11:10. Díky tomuto šťastnému vítězství jsme byly pořád ve hře o přímý postup na MČR.

V neděli nás čekal asi nejtěžší soupeř Joudrs Praha, vítěz skupiny Západ. Cílem tohoto utkání bylo nedělat chyby, pokusit se překvapit a udělat nějaké body a s velkou dávkou štěstí vyhrát. V podstatě se nic z toho nepovedlo. V první směně dne jsme nebyli schopní chytit i lehký odpal a dobře si přihodit, takže jsme soupeře posadili do sedla a už jsme ho z něj nesundali. Joudrs každou směnu přidával nějaké body a nakonec zvítězil rozdílem 12:1. O náš jediný bod se postarala Bára, která dokázala na hodně dobrý nadhoz odpálit a postupnými krádežemi získat doběh.

Všechny naděje jsme tedy upínali do posledního utkání o třetí postupové místo s Eagles Praha. Utkání v tomto duchu probíhalo, dominovaly nadhazovačky, pole bylo stabilní a jisté, takže musela rozhodnout nějaká drobná chyba. No a ta přišla, ale neudělala ji žádná hráčka, ale metový rozhodčí. Toho během přesunu za druhou metu (kde by neměl v dané situaci vůbec být) trefil míč a odrazil se tak dokonale, že z toho byl soupeřův doběh. Nám se už žádný další bod nepodařilo přidat, ale šance jsme na to měli. Zápas o třetí místo jsme prohráli 1:2.

Nadstavbový turnaj nám ukázal, že holky jsou schopné hrát s nejlepšími vyrovnané utkání, ale abychom je byli schopni porazit, je nutné vzít každá na sebe zodpovědnost za hru a snažit se udělat nějaký zákrok i navíc.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem co pomáhali s organizací, rozhodčím, bufetářům a v neposlední řadě i fanouškům. A ještě musím tlumočit i velká slova chvály od zúčastněných týmů, že máme velice krásné hřiště, a že se jim u nás velice líbilo.

Softballu zdar - „Praha už volááá, Praha už volááá…“

Za trenéry Křapíno.

Foto: Liga žákyň, 4. turnaj, Mlatevňa


4.-5.5.2019 - liga žákyň, Cats Brno

O prvním květnovém víkendu vyrazily žákyně na druhé kolo Ligy žákyň opět do Brna. Turnaj pořádaly Cats Brno v baseballovém areálu Hrochů v Jundrově.

Sestava: Emma, Kšapka, Bíba, Terka, Nikča Schwarzová, Lea, Včelka, Strapi, Kika

Naším prvním soupeřem byl domácí tým Cats Brno. Tento zápas vypadal slibně. V poli se nám dařilo, dokázali jsme Catsky díky nadhozu a pozorné hře obrany držet zkrátka. Po třech směnách jsme vedli 4:3. Ve čtvrté směně vystřídal soupeř nadhazovačku. Byla to naše stará známá odstřelovačka a opět holky dostaly pár tvrdých zásahů. S tím se začala vytrácet naše jistota na pálce. Do poslední páté směny jsme nastupovali s vedením 6:5. Ve snaze udržet těsné vedení jsme při bránění druhé mety udělali chybu a místo outu byl vyrovnávací doběh. Ještě nebylo nic ztraceno, stačil nám jeden bod k vítězství, měli jsme dohrávku. Ale naše pálka byla slabá a my jsme nedokázali ani jedenkrát doběhnout. V následném prodloužení se podařil Catskám jeden odpal do zadního pole, najednou jsme prohrávali 6:8 a tento stav jsme už nedokázali do konce zápasu změnit.

Druhým soupeřem byl pro nás doposud neznámý Dvůr Králové, který se neúčastnil prvního turnaje a hrál ve smíšené sestavě i s kluky. Každopádně naším cílem bylo Dvůr porazit, abychom se v dalším postupovém kole vyhnuli utkání s vítězem z druhé skupiny. Tento cíl se nám začal ovšem hroutit hned od začátku. Na pálce jsme nedokázali na nepříliš kvalitní nadhoz odpalovat a odpaly z tossu byly úplná katastrofa. Když už jsme z tossu odpálili, tak jsme trefovali rukavice protihráčů a naše hra na pálce se změnila v marnost. Při hře v poli se nám potvrdilo kruté softballové pravidlo - nezahraješ třetí out, přijde zasloužený trest. Jelikož jsme v poli nedokázali zahrát ani jednoduchý aut na jedna, natož chytit luft ve vnitřním poli, zaslouženě soupeři vyhráli 8:4.

Během následující tříhodinové pauzy jsme poslali holky na léčbu psychiky na přilehlé dětské hřiště a podpořili ji i osobním intenzivním tréninkem v pálkařském tunelu.

Naším následujícím soupeřem bylo Blansko. Po pauze jsme tedy nastoupili plni odhodlání dosáhnout prvního vítězství. Společně se soupeřem nás na úvod zápasu přivítal i déšť a do konce zápasu nás už neopustil. Zápas s Blanskem probíhal v úplně jiném duchu než ty první dva. Pozorná hra v poli plná jistých zákroků a oživení naší pálky nám přinášelo ovoce, po druhé směně jsme drželi slibné vedení 3:1. V průběhu třetí směny nás silný déšť zahnal do dugoutu a zápas byl přerušen. Po návratu na hřiště naše kvalitní hra pokračovala a stále jsme drželi vedení. V dohrávce čtvrté směny se při obsazených dvou metách podařil soupeři odpal do zadního pole. Tam jsme na kluzké trávě honili balon až u plotu a z tohoto odpalu se podařilo Blansku vytěžit doběhy, obrátit skóre ve svůj prospěch a nakonec zvítězit 5:3. Tento zápas, i přes prohru, však patřil mezi naše nejlepší z prozatím odehraných a byli jsme na holky pyšní.

Následně nás ještě čekala společná večeře a na ubytovnu jsme se dostali až večer. Za celý den byly holky tak unavené a promrzlé, že ani ping-pongu moc nedaly a raději se věnovaly spánku.

V neděli nás pak čekal pouze jeden zápas o páté místo. Naším soupeřem byl Sever Brno a počasí. Foukal ledový vítr a jemně pršelo, nálada byla spíše podzimní, než svěží jarní. I nucená výměna hřiště nám na náladě moc nepřidala. Jelikož místní klub upřednostnil baseballovou Ligu žáků před softballovou Ligou žákyň a doslova nás nepustil na hřiště, museli jsme se přesunout z hřiště B na hřiště D. Nejenom podle označení, budilo toto hřiště hrůzu. Hřiště bylo malé, blízko silnice, místo antuky hlína, místo trávníku oraniště a vše bylo završeno studnou přímo na osmičce. Ale i tak jsme na Brno vlítli a přes nepřízeň počasí a nevalnou kvalitu hřiště bezpečně zvítězili rozdílem 9:1.

I když se nám tento víkend nedařilo úplně podle našich představ, v sestavě bez náhradníků, potlučené, zmrzlé, ale s úsměvem na tvářích, holky všechno statečně zvládly a užili jsme si společně strávený čas a úžasný zápas s Blanskem.

Děkujeme všem rodičům a holkám za to, že jsme schopni dát dohromady 9 hráček. Speciální dík patří tentokrát Jance Šuranské za Transita a Miklendům za Kristýnku. Děkujeme. J

Křapíno,Peca a Gábina

2. kolo Liga žákyň Východ - Cats Brno

Konečné pořadí

1.
Cats Brno
2.
Olympia Blansko
3.
Softball club Dvůr Králové
4.
Arrows Ostrava
5.
Snails Kunovice
6.
SK Sever Brno

Foto: Liga žákyň, 2. turnaj, Cats Brno


13.-14.4.2019 - 2. liga žákyň, Sever Brno

Druhý dubnový víkend odstartovala Liga žákyň na hřišti v Brně v Novém Lískovci. S napětím očekávaný turnaj byl díky zimě a dešti v ohrožení. Nakonec se musel odehrát i v tomto počasí, protože se nenašel náhradní termín. Zápasy byly zkráceny ze 75 minut na 60 minut.

Sestava: Nikča Strapi, Nikča Schwarzová, Terka, Bíba, Víša, Bára, Emma, Včelka, Marky, Lea a servisman Křupíno ml.

V sobotu ráno nás u Tesca přivítal déšť a po cestě i regulérní sněžení. Už při prvním rozcvičení se ukázalo, proč je dobré hrát softball za teplého počasí. Čepici nedáte do helmy, v pletených rukavicích nedáte ruku do rukavice, natož abyste něco hodili. A tak před prvním zápasem musely holky polovinu oblečení sundat a zkusit se zahřát pohybem.

První zápas jsme hráli s Blanskem, podle holek, náš nejméně oblíbený soupeř. Jakožto domácí jsme úvodní směnu začínali s Emmou na nadhozu a po prvních dvou směnách byl nerozhodný stav 2:2. Ve třetí směně jsme provedli obvyklé střídání a do hry nasadili výpomoc z T-ballu. Tentokrát to byla Adélka-Víša, která byla na střídačce opečovávaná servismanem Křupínem. Adélka při svém prvním startu na pálce hned dokázala na toss odpálit a po třech ukradených metách doslajdovat pro třetí, náš poslední bod. Blansko zaslouženě vyhrálo 6:3.

Do druhého utkání po třízápasové pauze, kterou holky přečkaly ve vyhřáté kabině, jsme nastoupili proti Arrows Ostrava. Pěkně zahřáté vlítly holky na Arrows jako turbošneci a v první směně udělaly krásné tři body. Tentokrát se na prkno postavila Terča a i díky bezchybnému poli jsme drželi Arrows velmi zkrátka a k ničemu je v první směně nepustili, teplá kabina udělala své. V dalších dvou směnách jsme vždy přidali nějaký ten bod. Když vypršel hrací čas, rozhodčí pro vysoký rozdíl ukončil zápas za stavu 9:1 a šnečí žákyně slavily první ligové vítězství.

Po skončení druhého zápasu jsme se ubytovali na internátu a po vydatné večeři rozjeli večerní program v čele s růžovým jednorožcem u ping-pongu a stolního fotbálku.

V neděli ráno jsme s očekáváním lepšího počasí vyrazili zpět na hřiště. Jako třetí soupeř nás čekal domácí tým Sever Brno. Do tohoto utkání jsme do čela postavili Terku s Včelkou a do vnitřního pole na trojku Víšu a na dvojku Markétku, s heslem: „ať si to holky zkusí, jednou to musí přijít“, atd… No a holky nezklamaly, pochytaly, co šlo. Po prvních dvou směnách byl stav 6:0 a vše nasvědčovalo dalšímu hladkému vítězství, ale Sever se nevzdával a po srdnatém výkonu podpořeném našimi chybami v poli, zdramatizoval druhou polovinu utkání. V dohrávce čtvrté směny jsme se vyhecovali a dotáhli zápas do vítězného konce s konečným stavem 6:3.

Jako poslední soupeř v základní části nás čekaly Kočky z Brna. Větší polovině holek z Cats by se velikostí a objemem nevyrovnaly ani naše největší kadetky. Na holkách byla už na začátku zápasu vidět nejistota a ani fakt, že na přípravném turnaji jsme je dokázali porazit, nevymazal jejich pochybnosti. Do zápasu jsme ale vstoupili výborně a po první směně vedli 2:1. Druhá směna byla ještě lepší. Emma na nadhozu zahrála, jak jsem řekl. „Tři pálkaři – tři outy“. Na pálce naše hráčky odstřeloval nadhoz Cats, holky to dostávaly do nohou, ale nejvíc to odnesla Nikča Strapka, která dostala míčem přímo do žeber. Museli jsme sáhnout i do naší super vybavené cestovní lékárny. Nikča byla statečná, ani slzička neukápla, ale už dál nemohla pokračovat. Místo ní nastoupila Adélka - žolík. Po tomto incidentu holky začaly mít strach z nadhozu a druhou směnu už nic neodpálily. Do třetí směny jsme vstoupili odvážně, ale díky našim chybám a hodně běhajícím Catskám jsme obdrželi čtyři doběhy a s Cats prohráli 5:3.

Po dvou výhrách a dvou prohrách jsme se začali balit domů, ale pořadatelé nás zadrželi s tím, že se díky scóre dostáváme do finále s Blanskem. Tu radost bych vám přál vidět. Tato zpráva se projevila jako všelék na všechna předchozí utkání a dokonce i na fobii zvanou Blansko.

Během krátké pauzy, potřebné na úpravu hřiště, jsme museli rychle připravit novou sestavu, vzhledem ke zranění Nikči.

Emmča s Bárou na ose, Bíba na jedna, Lea na tři, na spojku šla Terča, která tam nikdy nehrála, na dvojku Natka Včelka, ta ještě na podzim nevěděla, co je to softball, na sedmičku šla Víša, kterou na tu dálku nebylo ani vidět (Víchovi by mohli poslat Víšu na soustředění do Cats, kdoví, čím tam ty holky krmí J), na osmičku šla dobrovolně a s velkou chutí Nikča Schwarzová, protože chtěla vychytat svoje kamarádky z Blanska a na devítce byla Marky. Tato netradiční sestava šla do finálového utkání s velkým odhodláním a sebejistotou. Takto naladěni jsme drželi s Blanskem krok až do dohrávky třetí směny. V ní Blansko zapojilo taktickou hru, začali ulívat, clonit a snažili se náš tým donutit k chybám. Po třetí směně byl stav 4:2 pro Blansko. Rozhodli jsme se oplatit Blansku stejnou mincí. S novou taktikou - krademe hned s prvním nadhozem- vyrazila Včelka na pálku a začala námi stanovenou taktiku praktikovat, vše šlo hladce, ale pak metový rozhodčí vyhlásil Včelce předčasný výběh a tím jsme přišli o šanci udělat třetí bod. Před dohrávkou čtvrté směny oznámil hlavní rozhodčí, že do konce hracího času zbývá 5 minut. Emma s Bárou dostaly jasný pokyn - máte pět minut na tři outy. Holky se s tím nemazaly a stihly to za tři a půl minuty, takže tu ještě pořád byla šance na vítězství a s tím vědomím jsme šli do páté směny. Vše bylo ještě podpořeno dobrým pořadím na pálce. Emma dokázala obsadit první metu, následně Terka výborně pracovala na pálce, clonila, naznačovala ulívky a tím umožnila Emmě obsadit třetí metu. Po následném odpalu sice byla Terča out, ale svým odpalem umožnila Emmči doběhnout a Šnečice snížily na rozdíl jednoho bodu. Jako další pálkařka nastoupila Nikča Schwarzová. Podařil se jí dobrý odpal na dvojku, která však dokázala těžký míč zkrotit a o pověstný chlup dříve přihodit na jedna. Tímto posledním outem skončilo výborné finálové utkání, kdy Blansko vyhrálo 4:3.

Za předvedený výkon se dostalo všem holkám zasloužených ovací od přihlížejících diváků. Trenéři z Blanska ocenili výkon našich hráček a holky společným fotem podtrhly i vzájemné sympatie obou týmů. A já doufám, že už do budoucna nebude žádné trauma zvané Blansko.

Chtěl bych pochválit všechny hráčky za výdrž a odhodlanost, v nepříznivém počasí to holky nevzdávaly. Křupka holkám zajišťoval v zázemí cukříkový dopink, deky, masáže a dobrou náladu.

Markétka se na prvním ligovém turnaji venku ukázala jako nebojácná bojovnice, která zvládne i nové úkoly a skvěle zapadla do týmu, Nikča Strapi potvrdila, že je všestranná hráčka a navíc se nebojí schytat nějakou tu ránu, doufám, že bude brzy v pořádku. Leu, tak bojovnou a odhodlanou jako ve finále, jsem ještě hrát neviděl, jen tak dál. Nikča Schwarcová má snad magnet v rukavici a její pálka nám může do budoucna pomoci ke spoustě bodů. Bíba je naše pohodářka, od ní by se měli ostatní učit, jak správně relaxovat na pálce mezi nadhozy a jak se z momentálního vypnutí rychle znovu zapnout. Adélka, náš žolík, dokazuje, že i nižší šnečí kategorie, dokážou vychovat skvělé hráče, protože tohle nemůže mít po rodičích J. Včelka viditelně roste zápas od zápasu. Velké ocenění a to nejen od nás, ale i od ostatních trenérů si zasloužila i Bára, za své výkony na kečru, kdy dokázala nejen rukavicí ale i hlavou krotit míče. Terča kvalitním výkonem na nadhozu a v poli patřila mezi jistoty týmu. Emma je na nadhozu absolutně soustředěná a imunní vůči okolním vlivům, zřejmě díky domácí terapií tatínkovým tleskáním.

Díky Markovi Šuranskému nejen za pomoc s odvozem hráček, ale i za zvukově výraznou podporu týmu a velké díky i Helči a Áji (odborný dozor), za spoustu informací ke hře a za ukázku, jak brblat rozhodčímu.

Za trenéry Křapíno starší

1. kolo Liga žákyň Východ - Sever Brno

Konečné pořadí

1. Olympia Blansko

2. Snails Kunovice

3. Cats Brno

4. Arrows Ostrava

5. SK Sever Brno

Fotografie: Liga žákyň, 1. turnaj, Sever Brno

ČSA - web

soutěže, turnaje, výsledky

ČESKÁ SOFTBALLOVÁ ASOCIACE
www.softball.cz
ČSA - soutěže, turnaje, výsledky
www.softball.cz/souteze
Partneři
kunovice zlin kovokon Dlouhodobá předpověď počasí
extraliga vzkazovna fotogalerie