30.3.2019 - Moravská liga žákyň, Ostrava

Poslední březnovou sobotu vyrazily žákyně v rámci Moravské ligy na první společný turnaj do Ostravy – Vřesiny. I když celý týden panovalo krásné jarní počasí, turnaj se konal v nafukovací hale.

Účastníci zájezdu: Emma, Kšapka, Lea, Bíba, Marky, Včelka, Nikča Strapi, Nikča Schw., Terča a Johča

Po loňské úspěšné sezóně se kádr žákyň poměrně zúžil. Odešly starší holky do kadetek, ale nové z nižší kategorie nepřišly. Máme dva nováčky. Hlavní změnou je nový a nezkušený trenérský tým, který byl však celou zimní přípravu podporovaný zkušenými trenéry. Z těchto důvodů jsme všichni jeli dosti napjatí, jak celý turnaj zvládneme.

Hned úvodní utkání jsme hráli proti domácím Arrows. První sestavu jsme postavili dle našeho nejlepšího svědomí a vědomí a povedlo se. Na nadhozu první dvě směny kralovala Emmča s kečrem Bárou, po druhé směně nastoupila na premiérový nadhoz Terka se softballovým nováčkem a kečrem Včelkou. Terča dokázala odházet obě směny výborně a velmi dobře zahrály i zbylé hráčky v poli, to nám přineslo první letošní vítězství 4:0.

Do hned následujícího utkání jsme promíchali sestavu a nastoupili proti Severu Brno. Jako první jsme nasadili osu Terča – Včelka. První směnu odházela Terča skvěle a nechala vyniknout Nikču Schwarzovou na osmičce. Na pálce holky uhrály jeden bod. V druhé směně nám Brno nadělilo dva body, ale na začátku třetí směny jsme dobrou hrou na pálce obrátili vedení na naši stranu. Na zbylé dvě směny potom nastoupila osa Emmča – Bára a už jsme Brno k ničemu nepustili. Toto vítězství už bylo vydřené s konečným výsledkem 2:3.

Po obědové pauze, kdy jsme zakázali smažené a holky to nahradily svíčkovou s pěti, jsme nastoupili proti Cats Brno. Sestava se opět od základu změnila a na nadhoz jsme postavili nejméně zkušenou nadhazovačku Leu. Ta odházela své první dvě směny velmi statečně, dokonce hodila dvakrát SO (rozuměj strike out). Bohužel podporu od ostatních hráček v poli ani na pálce nebyla dostatečná.. Asi je tížily ty knedlíky. Po dohrávce druhé směny jsme prohrávali 0:5. Na úvod třetí směny jsme nasadili opět Emmču s Bárou a očekávali obrat. V poli jsme zahráli výborně, ale pálka zase nic. Nástup do čtvrté směny byl tak napjatý, že si lavička začala kousat nehty. Ema nás šesti brilantními nadhozy a třemi SO poslala na poslední pálku v tomto utkání, stále za stavu 0:5. Dohrávku jsme začínali od prvního pálkaře, takže to mělo být slibné, ale co čert nechtěl, první pálkařka byla SO. Pak to ale přišlo. Holky asi strávily knedlíky a byly jako vyměněné. Každá se dostala na pálku a buď z nadhozu nebo z tossu dokázala odpálit. Podařilo se nám udělat šest bodů, zápas v poslední směně otočit a zvítězit 6:5. Jak z amerického filmu. Holky to nevdaly a zaslouženě zvítězily.

Před posledním zápasem s Olympií Blansko jsme měli chvíli volno na regeneraci a přípravu poslední kombinace sestavy. Začínali jsme jako hosté na pálce a našim pálkařkám asi navlhl střelný prach. Nutno ale říci, že Blansko mělo obě nadhazovačky dobré. Byla to rychlá směna a trochu to překvapilo i samotné holky. Na nadhoz se v dohrávce postavila Terča a předvedla opět velmi dobrý výkon, ale Blansko dokázalo i proti jejímu nadhozu udělat nějaký ten bod, a to hlavně díky našim chybám v poli. V tomto duchu proběhla i druhá směna. Po druhé směně, jak se stalo naším zvykem, jsme vyměnili na nadhozu Terču za Emmu a oslabili tak útok Blanska. Oživila se i naše pálka, holky bojovaly, kradly, slajdovaly, ale už jsme nedokázali zahrát body. A tak poslední zápas skončil porážkou 0:9. Celkově tak skončily na 2. místě.

Každopádně, holky podaly za celý den výborný výkon, který ocenil i přítomný nejvyšší boss Křivin. Bylo vidět, že nováčci se velmi snažili, Marky dokázala odpálit jak z nadhozu, tak z tossu, několikrát se dostala na metu a dokonce dala i svůj první bod. Johča, jakožto nejmladší podpora týmu, předvedla, že by z fleku mohla být plnohodnotnou členkou týmu žákyň. Bíba kralovala na první metě a dokázala z nadhozu odpálit na trávu. Nikča Strapi, i po dlouhé pauze, byla zkušenou oporou a na pálce i v poli to dokazovala. Natka Včelka, jako nováček, který poctivě trénuje, ukázala během dne na kečru velké zlepšení a zvládla odchytat směnu na Emmču. Lea, jakožto ostřílená softbalistka, ale nováček na nadhozu, odházela dvě směny, ve kterých nasázela i nějaké SO. Nikča Schwarzová fungovala výborně v rámci celého pole, dokázala pochytat spoustu těžkých balonů, jak po zemi, tak z luftu. Bára Kšapka ukázala, že kečr bude asi její nejoblíbenější post, chytala všechny míče s jistotou a přehledem. Terča odházela všechny směny na jedničku s hvězdičkou a bude velkou oporou týmu. Emmča dokázala, že ty hodiny tréninků navíc, byly velmi přínosné a její nadhoz zaslouží respekt. Udělali jsme i spoustu chyb, a to se týká i trenérů, ale bereme je jako velmi dobrou školou do dalších turnajů.

Náš první společný turnaj nám ukázal, že holky dokážou zahrát velmi pěkný softball. Což paradoxně přidělá trenérskému týmu vrásky. Problém je, že je jich pouze devět. Ligové turnaje můžou být v ohrožení, pokud holky nezvládneme doplnit o mladší hráčky. Podle pravidel nemůžeme využít pomoc od žáků, protože bychom tím holky připravili o možnost postoupit ze základní skupiny do nadstavbové části a tuhle šanci jim nechceme vzít. Tímto apeluji na rodiče, opatrujte je, jako by byly vaše vlastní J, potřebujeme je všechny zdravé a nezraněné na každém turnaji.

Nakonec bychom chtěli poděkovat za podporu, pomoc a vedení všem našim poradcům. Díky Kačko, Helčo, Mejlo a Křivine.

Softballu zdar a „už jsme ve hře“.

Za trenéry Gabču a Pecu zdraví Křapíno.

Fotografie: Moravská liga žákyň U13 - Ostrava

Výsledky 2. turnaje Moravskoslezké ligy žákyň
Sobota 30.3.2019, Nafukovací hala Vřesina
Sportovní 770, 742 85 Vřesina (Ostrava)

1. – 09:00 – Snails Kunovice : Arrows Ostrava - 4 : 0
2. – 10:00 – SK Sever Brno : Snails Kunovice - 2 : 3
3. – 11:00 – Arrows Ostrava : SK Sever Brno - 6 : 3
4. – 12:00 – Cats Brno : Olympia Blansko - 5 : 8
5. – 13:00 – Snails Kunovice : Cats Brno - 6 : 5
6. – 14:00 – SK Sever Brno : Olympia Blansko - 0 : 9
7. – 15:00 – Olympia Blansko : Snails Kunovice - 9 : 0
8. – 16:00 – Cats Brno : SK Sever Brno - 7 : 3
9. – 17:00 – Olympia Blansko : Arrows Ostrava - 3 : 0
10. – 18:00 – Arrows Ostrava : Cats Brno - 10 : 5

Konečné výsledky 2. turnaje:
1. Olympia Blansko
2. Snails Kunovice
3. Arrows Ostrava
4. Cats Brno
5. SK Sever Brno

ČSA - web

soutěže, turnaje, výsledky

ČESKÁ SOFTBALLOVÁ ASOCIACE
www.softball.cz
ČSA - soutěže, turnaje, výsledky
www.softball.cz/souteze
Partneři
kunovice zlin kovokon Dlouhodobá předpověď počasí
extraliga vzkazovna fotogalerie