Ženy "A" 2011

Semifinále - Snails - Joudrs

3.- 4.9. Kunovská Mlatevňa

Ženy Snails mají za sebou první semifinálové zápasy. Přestože v obou předvedly nadstandartní výkony, ani jednou to na vítězství na favorita série nestačilo. I tak odcházeli diváci z Mlatevni spokojeni.
Joudrs Praha – Snails Kunovice 2:0 sobota 3.9.2011 – 1.zápas
Po dohodě obou týmů došlo k prohození sobotního pořadatelství. Přestože se původně mělo hrát v Praze, celý víkend se přestěhoval do Kunovic a tak mohli diváci poprvé v historii vidět semifinále některé z našich nejvyšších soutěží.
Line up našeho týmu vypadal takto: Slaninková 2, Zigová 8, Vlčková 6, Zedníková 4, Pořtová 3, Mlýnková 5, Neklapilová 7, Kuřímská DP, Uhlířová 9, Borisová 2. Za soupeře se na nadhozu představila Jana Vacíková a nutno podotknout, že předvedla výkon hodný reprezentační nadhazovačky. Po celý zápas naše pálkařky držela hodně zkrátka. Přestože bylo k vidění i pár slušných odpalů, obranu soupeře se nám nepodařilo překonat ani jednou. Přesto byl zápas vyrovnaný až do závěru, protože také naše obrana hrála precizně.
Především díky nadhozu Táni Borisové byl stav do 5.směny 0:0. Pak Eva Rendlová propálila Elišku na třetí metě. Následné střídání Diny Pfeiferové na běh znamenal velké nebezpečí. Sebeobětovací úlivku jsme zahráli na první metu bezchybně. Následnou krádež třetí mety se však chytit nepodařilo a navíc míč skončil ve vnějším poli a Dina pohodlně skórovala. I tak by však skórovala na následný hit Petry Pravečkové. Směnu pak zakončuje stejná situace jako při bodu. Tentokrát však Anetu Rynešovou po další přehozené krádeži chytáme na domácí metě díky hezkému příhozu Báry Neklapilové.
V 6.směně navíc dostáváme další bod díky odpalu na plot Petry Křiklánové, na který doběhla Anča Lemberková. Konečný výsledek je tak 2:0. Na našem týmu se projevila lehká nervozita, především v útočné fázi. Bylo jasné, že soupeř je v útoku nebezpečný, ale dva body je dobrá vizitka pro náš tým.
Snails Kunovice – Joudrs Praha 4:5 neděle 4.9.2011 – 2.zápas
Kdo se bál, že náš tým svůj sobotní výkon nezopakuje, byl příjemně překvapen. Naopak se náš tým dokázal ještě zlepšit, když především útočná fáze šla výrazně nahoru. Zápas pak byl výrazně pohlednější než sobotní duel.
Náš tým začal v této sestavě: Slaninková 2, Zigová 8, Vlčková 6, Zedníková 4, Pořtová 3, Mlýnková 5, Neklapilová 7, Kuřímská DP, Uhlířová 9, Kaňovská 1. Vzhledem k tomu, že si Táňa musela plnit rodinné povinnosti, představila se na nadhozu Švédka. A představení to bylo zdařilé. Naprosto jiná rychlost a pohyb dokázal soupeř držet na uzdě téměř celý zápas. Naopak naše pálkařky se na Lucku Zappovou prosazovaly víc než v sobotu.
Hned úvod byl však z naší strany tragický. Úvodní úlivka nás překvapila a Petra Slaninková nedokázala nahradit křídla, která ji nesebrala. Přestože se snažila situaci zachránit, míč skončil ve vnějším poli, kde ani následný záběh nezvládl svoji situaci. Soupeř se chtěl spokojit se třetí metou, ale náš příhoz do země nikoho ho poslal až pro úvodní bod. A tak si kauč vzal time už po první pálkařce. A nebyl to time vůbec klidný. V každém případě to byl time účinný. Žádný další bod již nepřišel, tým se uklidnil a mohl v dohrávce odpovědět. A reakce to byla příjemná. Po přesné kontaktní hře dvakrát skórujeme a jdeme do vedení.
Soupeř sice ve druhé směně zatlačí, ale naše obrana včas zahraje třetí aut. My sice začneme hitem, ale bod také neuděláme. Joudrs je ve trojce úspěšnější. Postupně obsadí všechny mety. Na sebeobětovací odpal Evy Rendlové doběhne Dina Pfeifrová pohodlně pro vyrovnání. Pak můžeme Pepu vyautovat ve foul-ballu, ale nepodaří se nám to. A přichází trest v podobě dvoumetového odpalu a dvou bodů. A rázem je stav 2:4. My můžeme hned odpovědět. Máme dva tři s jedním autem, ale bod to pro nás neznamená.
Ve 4.směně funguje naše obrana bezchybně. Jeden hit vyrovnáme následnou chycenou krádeží. Nic víc soupeř nevymyslí. Naopak my zápas opět dramatizujeme. Po dvou pěkných odpalech, které jsou chyceny ze vzduchu, se na metu dostane Yvettka. Venda ji podpoří těžkým odpalem, který obrana nezvládne a máme jedna dva. A vše uzavře Peepa krásným dvoumetovým odpalem, na který je sice aut na třetí metě, ale obě běžkyně stihnou doběhnout. A rázem je opět vyrovnáno 4:4.
A jdeme do 5.směny. Soupeř končí na jedna dva, my metu neobsadíme. A drama pokračuje. V šestce soupeř také neobsazuje, ale my ano. Lulu je trefená nadhozem a Eliška po odpalu na spojku se na jedničku také dostane. Soupeř reaguje střídáním nadhozu. To nám nezabrání posunu po úlivce Báry na dva tři. A máma dva pokusy na bod. Ani Yvett a ani Venda však nejsou úspěšné. Možná rozhodující chvíle zápasu nám tak nevyjde a trest přichází v 7.směně. Dině se podaří najít volné místečko za vnitřním polem a po malé chybičce při zpracování si ještě vezme dvojku. Střídáme nadhoz a dohazovat jde Yvett. Madla Loudová odpalem posune Dinu na třetí metu, i když je aut. Vítězný odpal, i když sebeobětovací, zaznamená Lenka Jaklová. Dostatečně dlouhý míč na devítku na domácí metu není v našich silách včas dostat. Joudrs sice ještě hrozí, ale další bod jim nedovolíme. Dohrávka však z naší strany není nebezpečná. Tři strike outy znamenají konec tohoto hezkého zápasu. A pro nás i trochu smutného.
Za výkon si celý tým zaslouží pochvalu. Nikdo moc nevěřil, že bychom dokázali Joudrs vyřadit. Jenom největší optimisti si mysleli, že je porazíme v některém zápase. Ale nakonec to vítězství nebylo tak daleko. Scházelo trochu štěstí. Tým čeká třetí zápas v sobotu v Praze a chce prodloužit sérii do neděle. Pikantní na celém souboji je také fakt, že se oba týmy utkají v semifinále Final Four, která se bude hrát na konci záři v Praze. A pokud so schováváme jednu výhru, tak tady by se hodila nejvíce.

Čtvrtfinále - Snails - Chemie 2:0

Další historická hranice padla na softballovém Slovácku. V premiérové extraligové sezóně se kunovické softbalistky rozhodly, že přepíšou hned několik milníků historie Snails Kunovice. V sezóně, ve které měly cíl se v Extralize rozkoukat a zachránit, pokračují ve výborných jarních výkonech. Po vítězství ve čtvrtfinálové sérii s Chemií Praha, která má na kontě několik mistrovských titulů, postupují do semifinále mezi nejlepší 4 týmy České republiky.
Před začátkem čtvrtfinále byly šance vyrovnané. Chemie se ve druhé části soutěže prezentovala dobrým výkonem a přes počáteční nevyrovnanost se drala v tabulce nahoru. Šnečice naopak měly vynikající start, ale postupem času se jejich forma ztrácela. Oba týmy spolu sehrály v dlouhodobé části jeden dvojzápas a v něm se rozešly smírně po jedné výhře. Na ligových turnajích se potkaly také dvakrát a oba zápasy skončily pro Chemii. Celková bilance tak byla 1:3 ve prospěch pražského týmu. Kunovice však udržely na konci základní části 4.místo a to jim zaručovalo, že se série, která byla jen dva vítězné zápasy vměstnané do jednoho víkendu, odehraje na Mlatevni, kde je přece jen specifické prostředí pro většinu týmů. „Všechny extraligové hřiště mají travnaté vnější pole. Jenom tady u nás se týmy setkávají s pískem. A na tom se míč chová jinak,“ vysvětluje trenér Pavel Křivák. „Navíc soupeři nejsou příliš zvyklí hrát před plnou tribunou.“
Největší změny však oba celky museli provést na postech nadhazovače. „Soupeřova nejlepší nadhazovačka se zranila v posledním zápase právě s naším týmem, kdy si v nekontaktní situaci přetrhala vazy v kotníku. My jsem naopak přišli o Petru Křiklánovou, která se musela vrátit do mateřského Joudrs Praha. Naštěstí se nám podařilo těsně před koncem přestupního termínu „udělat“ kvalitní náhradu. Z Trnavy přišla nejlepší slovenská nadhazovačka Táňa Borisová,“ oceňuje manažerské schopnosti vedení klubu Pavel Křivák.
V sobotním prvním zápase tak kunovický tým spoléhal na slovenskou reprezentační osu na nadhozu a kečrovi Borisová – Slaninková. A to se vyplatilo. Stoupavé nadhozy dělaly soupeři velké problémy a pokud míč kontaktovali, tak většinou odpalem do vzduchu, se kterým si pak domácí obrana lehce poradila. Navíc 10 pálkařek Borisová vyřadila strike outem. „ To je celková polovina autů v zápase a to je opravdu velké číslo. Táňa házela velmi dobře,“ chválí trenér Křivák.
A když ani útok nenechal obranu na holičkách a hned na začátku zápasu stáhla Zedníková svým odpalem dva body, tým se v play-offové premiéře mohl uklidnit. Stav 2:0 však trval poměrně dlouho a tak o ničem nebylo rozhodnuto. Zlomovým okamžikem byl výborný zákrok Aleny Zigové, která dokázala v plném běhu chytit přímo ze vzduchu dlouhý odpal, který letěl daleko za ni a ještě 40 metrovým přesným příhozem vyautovat další běžkyni. Soupeř tak místo vyrovnání mohl smutnit. A hned na to navíc Kunovice znovu bodovaly na 4:0. „Zbytek zápasu jsme tak již měli ve svých rukou. Soupeř sice jednou bodoval v poslední směně, ale to už byl stav 8:0,“ dodává trenér Křivák.
Po výsledku 8:1 pro Kunovice, tak čekal týmy druhý zápas v neděli v poledne. V případě, že by zvítězila Chemie, byl by na programu rozhodující třetí duel 20 minut po skončení předchozího zápasu. Ale na to Kunovice nechtěly pomýšlet. První stěžejní okamžik se přišel ve druhé směně, kdy kunovická Eliška Mlýnková poslala míček až za zadní oplocení hřiště a single homerunem poslala domácí do vedení 1:0. „Krásný okamžik, který k play-off patří. Vzhledem k tomu, že na našem hřišti jsou pevné ploty pro mužskou extraligu, tak ženy to mají opravdu těžké a musí odpálit minimálně 70m,“ rozplývá se nad výkonem své svěřenkyně trenér Křivák. „Eliška navíc v šesté směně stáhla dalším odpalem dva body, které znamenaly výsledek 7:0 a předčasné ukončení zápasu rozdílem. Takže rozhodně šlo o její zápas.“ Ale pochvalu si zaslouží všechny hráčky. Obrana fungovala bezchybně a jen 3 pálkařky soupeře obsadily první metu! A to je skvělá vizitka.
„Snad nám forma v obraně vydrží i do semifinále. Na mistrovské Joudrs Praha ji budeme potřebovat,“ přeje si Křivák. „Jinak holky musím pochválit. Celý týdne jsme se na Chemii připravovali a všechny taktické pokyny jsme dokázali přetavit v postup. Máme tak šanci dotáhnout sezónu do ještě lepšího konce.“
Semifinále, které se hraje už na tři vítězné zápasy, začíná už tento víkend v Kunovicích. V sobotu od 16 hodin a v neděli od 12 hodin přijede Joudrs Praha i s Petrou Křiklánovou, kterou tady fanoušci dobře znají. V sobotu jsou navíc na programu i dva zápasy play-out mužů Snails Kunovice – Tempo Praha. První se hraje v 11 hodin a případný další ve 13 hodin. A tak bude Mlatevňa plná kvalitního softballu.

Extraliga žen - 2.turnaj - Joudrs

Po výborném 3.místě na prvním turnaji v Kostelci se v dalším společném měření sil podařilo softballistkám z Kunovic vybojovat 4.místo. Stejně jako před měsícem se všechny extraligové týmy sjely na jedno místo a utkaly se v turnajovém klání. Místem setkání byl tentokrát krásný areál mistrovských Joudrs Praha.

Sobotní zápasy ve skupinách byly ve znamení tuhých bojů do poslední chvíle. Týmy byly do skupin nasazeny podle umístění na předchozím turnaji. Kunovice tak začaly nejprve zápasem proti Storms Řepy. Pak následovalo utkání s Joudrs Praha. A v podvečer pak na ně čekal pražský Sabat. Nejlepší dva týmy postoupily do semifinále. Na dva zbylé čekaly boje o umístění v dolní části. Cílem jediného moravského zástupce tak byl opět postup mezi nejlepší 4 týmy turnaje.

Snails Kunovice – Stroms Řepy 4:0

Zápas začal jednoznačně, když kunovické pálkařky hned v první směně nasázely, díky sérii hitů, 4 body. Nikdo sice netušil, že jsou to body jediné, ale vzhledem k tomu, že soupeř se přes dobře házející Křiklánovou nedokázal prosadit, určila první směna i konečný výsledek utkání.

Joudrs Praha –Snails Kunovice 6:0

Proti mistrovskému celku se kunovická pálka příliš neprosazovala. A když už se podařilo obsadit Kunovicím některou z met, scházel rozhodující odpal ke kýženému skórování. Naopak zkušený soupeř, jehož kádr je základem reprezentačního celku žen, si počkal na své chvíle a dokonale trestal sebemenší chyby moravské obrany. O výsledku tak rozhodlo několik slabších chvilek vnějších polařek Snails.

Snails Kunovice – Sabat Praha 11:8

Pokud chtěly Šnečice postoupit do semifinále musely v posledním zápase porazit pražský Sabat. Ale vzhledem ke stále zlepšujícím výkonům soupeře to nebyla lehká záležitost. Pražský tým bodoval hned na úvod po chybě jedné z vnějších polařek Snails. Útok však zabojoval a dokázal obranu soupeře také přinutit k chybám. Konečný účet první směny byl 5:1 a tak zavládlo na tvářích hráček Kunovic uspokojení. Bohužel však nemělo dlouhého trvání. Další série chyb znamenala snížení na 5:3. A když byl stav po 3.směně 6:6 začínalo se úplně znovu. Oba soupeři se předháněli v tom, kdo udělá během jedné směny více chyb a tak se jednalo o nepříliš hezký zápas. Zato se však diváci těšili z velkého množství doběhů. Důležitý krok k vítězství udělaly Kunovice ve 4.směně, kdy se pálka rozhodla vrátit ke světlým okamžikům a rozstřílela soupeře dalšími 5 body. I když se zdál výsledek 11:6 za rozhodující, nebylo to tak. Sabat v poslední směně opět zabral a až druhý rázný oddechový čas trenéra Křiváka dokázal hráčky motivovat k zahrání posledního autu zápasu.

„Naše sobotní výkony měly klesající tendenci. Výborný úvodní zápas, který jsme po dlouhé době zvládly bez jediné chybičky, byl dobrou předzvěstí do turnaje. Pak se však naše výkony jenom zhoršovaly. A to nejenom klasicky v obraně, ale tentokrát i v útoku,“ hodnotí sobotu kauč Pavel Křivák.

Semifinále

Eagles Praha – Snails Kunovice 9:2

I přestože se pražský tým nepředstavil v nejlepší sestavě, nedokázal ho kunovický tým počtvrté v této sezóně porazit. Výborně házející Vrbská držela moravský útok a naopak pražské pálkařky roztrhaly na kusy jak Křiklánovou, tak střídající Kuřímskou. Utkání tak muselo být ukončeno v 5.směně pro rozdíl.

O 3.místo

Chemie Praha – Snails Kunovice 11:4

Ani v posledním zápase o konečné umístění se nedokázaly kunovická děvčata vymanit z nemastných výkonů. Přestože měl soupeř za sebou těsně prohrané semifinále a po krátké pauze nastoupil proti Kunovicím, do utkání vlétl razantně a nebojácně. Naopak na většině hráček ve žlutých dresech byla již patrná únava. 5 bodů v úvodní směně zápas prakticky rozhodlo. A i když se útok Snails snažil o zvrat utkání, soupeř už si nenechal cenné vítězství vzít a zápas ukončil opět rozdílem v 5.směně.

„Naše nedělní výkony pokračovaly v poklesávajícím trendu. Oba zápasy jsem prohráli rozdílem a to by pro nás mělo být velké varování. S Chemií jsme se sice potkali letos poprvé, ale její dosavadní výkony byly hodně nepřesvědčivé. Je však pravdou, že na turnaji hrála výborně. Eagles jsme již 3x letos porazili a tak je porážka rozdílem velkým zklamáním,“ není s nedělním výkonem týmu spokojný trenér Křivák. „Na některých hráčkách se projevuje nedostatek kondice a na některých velké výpadky v tréninku. Soupeři jsou na nás také daleko lépe připraveni než v úvodu sezóny. Se 4.místem panuje spokojenost, bohužel dojem kazí předvedená hra. Jedině úvodní zápas splnil mé očekávání.“

V celkové tabulce tak Kunovice drží stále výbornou 3.příčku. A to je stále dobrá pozice pro podzimní část. K dobrému výsledku na konci sezóny však vede ještě hodně trnitá cesta.

PK

Extraliga žen - 2.víkend - Kunovice

Podruhé se představily softballistky Snails Kunovice domácímu publiku a opět ve výborném světle. Tři vítězství znamenají potvrzení vynikajícího 3.místa v tabulce. A navíc znovu dokázaly, že se mohou měřit i s těmi nejlepšími. V sobotních zápasech 2x zdolaly Storms Řepy, i když zvlášť druhý zápas byl velmi dramatický. V neděli pak do Kunovic zavítal úřadující vicemistr Eagles Praha. Moravanky se však několikanásobného mistra nezalekly a druhé utkání zvládly na jedničku a zaslouženě si připsaly jednu výhru i s tímto těžkým soupeřem.

Snails Kunovice – Storms Řepy 11:4 14:10

Nováček Extraligy a starý známý z druhé ligy celek Storms Řepy přijel do Kunovic s cílem vyhrát alespoň jeden zápas. Cíle domácího celku však byly jiné. V prvním zápase tak domácí tým od začátku utkání opanoval a o výsledku rozhodla 4.směna a 6 bodů domácích. Na nadhozu se v dobré formě představila Petra Křiklánová, která navíc, stejně jako Adéla Konečná, přidala i 3 hity, tedy nechytatelné odpaly. Třešničkou na domácím výkonu byl pak běžený inpark homerun Markéty Němcové, která na svůj odpal doběhla až na domácí metu.

Druhý zápas však byl výrazně dramatičtější. Domácí obrana totiž totálně zkolabovala ve 3.směně, když obrana nepodpořila Zedníkovou na nadhozu a ani střídající Kuřímskou. 7 bodů tak znamenalo stav 3:10 a velké komplikace. Bohužel je již jasné, že se nejedná o náhodu, protože podobné kolapsy potkaly tým již po několikáté. Trenér Křivák tak bude muset vymyslet, jak dokázat těmto stavům zabránit. Naštěstí se tým může opřít o kvalitní pálku, která ho v době krize udrží nad vodou. 5, 3 a 3 body, to je výsledek dalších útoků Šnečic. A rázem bylo skóre na stavu 14:10. Vzhledem k tomu, že se soupeř již nijak nedokázal prosadit, byl to také konečný výsledek zápasu.

„Cíl jsme v sobotu splnili, i když náš to stálo hodně sil. Soupeř přijel připravený na naše nadhazovačky a kontaktní hrou se snažil rozložit naši obranu. A to se mu v jednu chvíli skutečně podařilo,“ hodnotí sobotní výkony kauč Pavel Křivák. „ Naštěstí nás již po několikáté zachránil náš barcelonský útok, který odpouští obraně tyto slabé chvilky.“

Snails Kunovice – Eagles Praha 6:10 9:7

Oba nedělní zápasy byly v horkém počasí nesmírně náročné. Navíc se hrálo nezvykle dlouho, protože oba soupeři obsazovali hodně met. Hned v 1.směně se soupeř ujal vedení 0:4 opět po zbytečné chybě obrany Snails. Kdyby lehký odpal skončil na druhé metě v rukavici polařky a ne u plotu, byl by počet doběhů nula. Takhle si však domácí připravili těžký úkol hned na začátku. Přesto nebylo rozhodnuto, neboť výborná pálka Šnečic opět zaúřadovala a tak se stav přehoupl na výsledek 6:4. Ani soupeř, který přijel oproti ligovému turnaji výrazně posílen, však nedal kůži lacino. Navíc se domácí hráčky přestaly prosazovat proti stoupavým nadhozům soupeřovy nadhazovačky a tak se zrodila první porážka v ligovém zápase.

Odveta byla ještě dramatičtější. Taktická bitva, kdy se na ploše představilo celkem 5 nadhazovaček, se rozhodovala v závěru. Domácí tým si sice udržoval po celou dobu mírné vedení, ale soupeřovy zkušené pálkařky neustále zlobily. A tak se diváci rozhodně nenudili. Kunovice tak rozhodly o výhře v samotném závěru zápasu. A zaslouženě.

„ Nedělní soupeř byl zatím nejlepší z těch, kteří se na Mlatevni představili. Dokonce přivezl i hráčky, které ještě v sobotu hrály italskou Sérii A. Zasloužené dělení bodů bylo spravedlivým odrazem dění na hřišti. Naše obrana si víc než jednu výhru nezasloužila,“ konstatuje trenér Křivák. „ Pochvalu zaslouží především Petra Slaninková, která ve velkém vedru musela odchytat všechny 4 zápasy. Navíc přidala v tom posledním důležitý inpark homerun, kterým stáhla tři body.“

Extraligové softballistky Kunovic jsou tak na výborném 3.místě a pomalu začínají vyměňovat záchranářské starosti s příjemnějšími. Třeba jestli nevisí některá z medailí v letošním roce kousek od jejich krků.

Nyní je v Extralize 3 týdny pauza. Všechny celky se utkají až v polovině červan na 2.extraligovém turnaji, tentokrát v Praze na Joudrs.

Extraliga žen - 1.turnaj - Kostelec n.O.

Po vynikajícím začátku, kdy naše ženy v prvním hracím kole vyhrály všechny 4 zápasy, na ně čekala první zkouška ohněm. Na programu Extraligy byl první ligový turnaj, na kterém se potkalo všech 8 týmů. Konečné pořadí rozhodlo o rozdělení bodů do celkové tabulky. Vítěz turnaje si připsal 10 bodů, poražená finalista 8 bodů a na poslední tým zbyly body 2. Nováček soutěže z Kunovic si tak na své konto připsal 7 bodů za vynikající 3.místo. Tím potvrdil svoji výbornou formu na úvod soutěže.

Všech osm extraligových týmů se sjelo do Kostelce nad Orlicí, kde se letos poprvé utkalo v turnajovém klání. První ze tří turnajů, které se započítávají do tabulky Extraligy, se tak konal mimo Prahu, která je domovem 6 extraligových týmů. Zároveň byl nejbližší destinací, kde se Kunovice letos představily. Bohužel to nemělo žádný vliv na naše fanoušky, kteří tradičně za ženami nedorazili. Všechny týmy byly rozděleny do 2 základních skupin podle loňského konečného pořadí. Nás tak v sobotu čekal loni bronzový SaBaT Praha, stříbrní Eagles Praha a Slávia VŠ Plzeň. První dva týmy postupovaly do semifinále, dva horší pak do bojů o 5. a 7. místo. Trenér vytkl jasný cíl – postup do semifinále, kterým by tým snad definitivně odpoutal od záchranářských prací.

Sobota – základní skupiny

SaBaT Praha – Snails Kunovice 2:11

Úvodní zápas se Kunovicím vydařil. Na nadhozu se představila nová kunovická komata Petra „Pepa“ Křiklánová. Po celou dobu zápasu držela soupeře dostatečně daleko od domácí mety. Celkem 7 strike outů bylo výborným základem pro obranu. A když navíc ve druhé směně zavelela svým homerunem i k útoku, bylo o utkání brzy rozhodnuto.

Snails Kunovice – Eagles Praha 2:1

Loňský finalista byl dalším naším soupeřem ve skupině. Vítězství v tomto zápase mohlo zajistit kýžený postup do semifinále, ale soupeř byl jeden z nejtěžších. Na našem nadhozu se představila Yvette a svým výborným výkonem dokázala eliminovat útok soupeře až do poslední směny. Pouze ve 3.směně si obrana vybrala slabší chvilku a umožnila soupeři skórovat. Hned ve 4.směně však naše klacky odpověděly dvěma body. A když se soupeři až do konce utkání již Yvette nepodařilo překonat, mohl se začít trenér usmívat.

SVŠ Plzeň – Snails Kunovice 3:6

Poslední utkání již nemělo na pořadí ve skupině žádný vliv. My jsme měly zajištěno 1.místo a Plzeň se již z posledního místa nemohla odpoutat. Navíc pálkařky Snails od začátku ukazovaly, v čem je jejich síla. Stav 0:4 sice soupeř korigoval, ale vítězství jsme si už vzít nenechali.

Neděle – play-off

Snails Kunovice – Čechie Praha 5:8

Velezkušený soupeř sice pronikl do play-off s odřenýma ušima, ale vzhledem k počtu stávajících a bývalých reprezentantek, se jedná o velmi silný tým. Především dvě reprezentační nadhazovačky jsou pro útoky soupeřů těžkou překážkou. Po celý zápas jsme tahali za kratší konec. Především obrana nepodpořila Pepu, která navíc neházela podle svých představ. Útok sice pracoval velmi dobře, ale soupeři se vždy podařilo díky několika chybám obrany vždy odskočit. Ještě v poslední směně jsme měli možnost utkání otočit, ale ani z plně obsazených met jsme rozhodující body nevytěžili.

Eagles Praha – Snails Kunovice 6:9

V boji o 3.místo tak byli naším soupeřem opět Eagles Praha, kteří prohráli 0:1 s Joudrs Praha v druhém semifinále teprve v 10.směně (3.prodloužení). Na naše prkno šla Švédka a dokázala 3.směny soupeře držet bez problémů na uzdě. Naopak moravská ofenzivní síla v té době válcovala soupeře. Po 3.směnách byl stav 0:7 pro Kunovice a utkání se zdálo rozhodnuté. Pak však přišel neuvěřitelný kolaps naší obrany. Při dvou autech mohla obrana zahrát několikrát poslední aut. Nakonec se jí to podařilo až po obdržení 6 bodů!!! Nepomohlo ani střídání nadhozu. Z jasného utkání se tak stalo obrovské drama. Naštěstí se jednalo o jednorázový výkyv a v dalších směnách již soupeř, na rozdíl od nás, neskóroval.

Kunovice si tak z 1.extraligového turnaje odváží výborné 3.místo, ale především 7 bodů do celkové tabulky. Držíme tak vynikající 2.místo společně s mistrovským Joudrs Praha, které prohrálo s Čechií ve finále. Určitě je třeba vyjádřit spokojenost s naším výsledkem. Třetí místo je výborné, ale především zasloužené. Především náš útok předváděl svoji sílu a válcoval všechny soupeře. Škoda jenom slabších chvilek naší obrany. Při lepším výkonu jsme si mohli zahrát i finále.

Extraliga žen - 1.víkend - Kunovice

O tomto víkendu se ženy Snails Kunovice představili premiérově v Extralize žen. Před domácím publikem je čekal v sobotu obhájce bronzových medailí z loňského roku celek SaBatu Praha. V neděli pak na Moravu dorazil tým Slávie VŠ Plzeň. Kdo čekal líté boje, byl zklamán. Kdo čekal dramatické závěry, byl zklamán. Kdo však čekal vítězství domácího týmu, byl nadšen. Domácím hráčkám se to totiž povedlo ve všech 4 zápasech. Navíc všechny 4 byly ukončeny předčasně pro vysoký rozdíl. Ženy Snails tak důrazně vykročily za záchranou soutěže hned od prvních zápasů.

Sobota

Snails Kunovice – SaBaT Praha 8:0

Obhájce loňského bronzu přivezl na Moravu silně omlazený tým. Největší zbraní tak měla být reprezentační nadhazovačka Skalická. Ani domácí však neponechali nic náhodě a i na jejich straně se na nadhozu objevila reprezentantka. Novou posilou Snails je Petra Křiklánová. A tak se čekalo, jak se pálkařky obou týmů vypořádají s reprezentačními nadhozy. Zatímco soupeř se za celý zápas neprosadil a domácí udržely čisté konto, pálka Šnečic si připsala první bod hned v úvodu. Rozhodující však byl tlak ve směně třetí, kdy domácí spustili střelnici a nasázeli 7 bodů. A vzhledem k tomu, že soupeř ani v páté směně nedokázal skórovat, bylo utkání ukončeno pro rozdíl.

SaBaT Praha – Snails Kunovice 0:10

Kdo čekal v odvetě jiný vývoj zápasu, tak byl zklamán. Domácí fanoušci však byli nadšeni, protože pálkařky Snails utkání rozhodly již v prvních dvou směnách, když se jim podařilo 6x bodovat. Navíc se soupeř nedokázal prosadit ani přes lehce nervózně házející Helenu Zedníkovou. Útok Šnečic přidával postupně body, až se výsledek zastavil na stavu 0:10. Také tento zápas tak skončil předčasně.

„ Tak výborný vstup do sezóny jsme si přáli, ale že to bude tak snadné, jsme nedoufali,“ hodnotí úvodní dvojzápas trenér Křivák. „ Soupeř dorazil v omlazené sestavě a tak byla z počátku nervozita na obou stranách. My jsme ji však ve třetí směně prvního zápasu, na rozdíl od soupeře, setřepali a zbytek byl již naším koncertem.“

Neděle

Snails Kunovice – SVŠ Plzeň 8:0

Západočeský soupeř se loni zachraňoval na poslední chvíli a tak se také v letošním roce čeká, že bude bojovat o přežití v Extralize. Domácí tým byl dobře naladěn po dvou jasných výhrách, ale věděl, že to budou jiné zápasy. Především útok soupeře hrozil daleko víc než v sobotu. Ale ani tento soupeř nedokázal rozjetým Šnečicím vzdorovat příliš dlouho. Hned ve druhé směně si hráčky Snails vynutily několik chyb soupeře a čtyři z nich doběhly až na domácí metu. Další 3 body následovaly ve směně následující. A tak bylo o utkání rozhodnuto opět již v páté směně, protože se soupeř nedokázal ani jednou prosadit přes dobře házející Petru Křiklánovou.

SVŠ Plzeň – Snails Kunovice 1:10

Nejvyrovnanější zápas tak na diváky čekal až na závěr víkendu. Teprve juniorská reprezentační nadhazovačka Blahová dokázala šnečí pálky přibrzdit. 3.směny se na ni domácí nedokázali prosadit. Soupeř navíc využil drobné nepozornosti jejich obrany a ujal se vedení 1:0. Až teprve premiérový bod probudil šnečí útok. Pálkařky zařadily vyšší rychlost a po sérii hitů otočily stav na 1:4. A pak již následoval stejný vývoj jako u ostatních zápasů. Vítězství 1:10 ukončilo utkání v 6.směně.

„Plzeň byla silnějším soupeřem než v sobotu SaBaT, i když to tak podle výsledků nevypadá,“ říká kauč domácích Pavel Křivák. „ Ale náš rozjetý vlak se ani jí nepodařilo zastavit. Celý tým si zaslouží absolutorium za výborný výkon. Pochvalu si zaslouží také fanoušci, kterých zavítalo na Mlatevňu velké množství. Věřím, že budeme v nastoupených výkonech pokračovat a vyhneme se bojům o záchranu.“

V Extralize je teď na programu 1.turnaj, který se započítává do celkové tabulky. Turnaj se uskuteční v Kostelci nad Orlicí 7.- 8.května. V základní skupině čeká na ženy Snails vicemistr Eagles Praha a právě jeho dva víkendový soupeři SaBaT a Plzeň. Cílem je tak postup do semifinále, do kterého postupují dva týmy a urvat tak do tabulky, co nejvíce bodů, které se budou rozdávat na základě konečného turnajového pořadí.

PK

Poslední příprava před Extraligou – turnaj v Praze

Naše ženy se v rámci závěrečné přípravy vydaly na turnaj do Prahy. Areál ZŠ Dolákova hostil tradiční turnaj před sezónou. Letos se jej zúčastnilo 12 týmů, které byly rozděleny netradičně do 3 skupin. Celkově byl systém turnaje zbytečně složitý a nepřehledný. Zvláště některé týmy musely dlouho čekat na rozhodnutí, kdy budou hrát, aby pak nakonec hrály se stejným týmem ze základní skupiny.

Většina soupeřů byla z 2.ligy a tak se dal očekávat náš útok na medaile. To se nakonec potvrdilo a dívky obsadily 3.místo, i když to nakonec asi nikoho neuspokojilo. Především ostudný výkon v semifinále s Trutnovem byl pro většinou příčinou, že z turnaje odjížděl nespokojen.

Úvodní boje ve skupině začal náš celek proti loni extraligovým PV Praha. Úvod zápasu probíhal plně v naší režii a postupně jsme nasázeli 7 bodů a zápas se zdál být rozhodnutý. Soupeř sice ve 4.směně snížil na 7:1, ale víc mu Pepa Křiklánová nepovolila. Bohužel však v další směně se soupeř začal významně trefovat a tak musela na prkno Yvette Kuřímská. Tlak soupeře se nám podařilo zastavit za stavu 7:6 a dovést zápas do vítězného konce.

V dalším zápase na nás čekal celek Spectra Praha. Celý zápas nadhazovala Yvett. I když bylo od začátku jasné, že zvítězíme, což se nakonec výsledkem 11:4 potvrdilo, především v obranné fázi nemohl být kauč spokojen. Pár zbytečných chybiček umožnilo soupeři zbytečně skórovat.

V posledním zápase na nás čekal nováček druhé ligy SaBaT Praha B. Tým, složený z velezkušených hráček, nás potrápil hned na začátku. Ve druhé směně se ujal vedení 4:1. Především díky nepřesnosti naší obrany jsme tak museli zapnout na vyšší pálkařský stupeň. To se naštěstí podařilo a 6 body jsme stav ihned otočili. Soupeř již nebodoval a my ještě přidali. Celý zápas házela Švedka. Konečný výsledek 12:4 byl sice jasný, ale opět obranný strašák visel nad naší lavičkou.

Po základní skupině jsme tedy na 1.místě. A dokonce nejlepší z prvních míst. Čekáme tak na soupeře z druhých míst. Tím se stává po rychlotie-breaku Trutnov. Náš častý soupeř. Před utkáním náš tým gratuluje k 60-tinám Petru Borovcovi, ale ten nás nijak nešetří. Nebo spíše jeho tým. Na pálce se proti Petře Křiklánové prosazuje především kontaktní hrou. A s tou si naše obrana nedokáže poradit. Soupeř za celý zápas nedá jediný hit!!! A ani neodpálí na trávu!!! A přesto nám dá 6 bodů. My sice v závěru mohutně stahujeme, ale nakonec prohráváme 6:5. Strašák spadl a porazil nás. Celkově se nám utkání nevydařilo. Obrana byla naprosto tragická a soupeři jsme všechny body věnovali. Navíc jsme se nedokázali výrazně prosadit ani proti soupeřově průměrnému nadhozu.

Oklepat se mohli v zápase o 3.místo se Sabatem A. Jedná se o našeho úvodního ligového soupeře a tak se daly čekat taktické tahy. Soupeř ale vytáhl svoji nejlepší nadhazovačku. My jsme samozřejmě některé trumfy schovali. Z počátku se opět zdálo, že jdeme jasně za vítězstvím. Brzké vedení 3:0 nás opravňovalo k optimismu. Další body však už nepřišly a soupeř se začal prosazovat. Několikrát v útoku zahrozil a naše obrana musela vytáhnout i pár lepších zákroků. Přesto soupeř snížil na 3:2. V závěru jsme však drama nepřipustili.

Konečné 3.místo je slušným výsledkem. Nemůžu se však zbavit dojmu, že by s ním neměl být nikdo spokojený. Každá hráčka jistě cítí, že jsme měli hrát ve finále. Za zpackaný zápas proti Trutnovu jsme si ho však nezasloužili. Žádná z činností rozhodně nebyla na výbornou. Obrana byla jednoznačně nejhorší ze všech činností. Nadhazovačky sice nezklamaly, ale především umístění nadhozů dělá zatím problémy. A raději nehovořím o dobrém umisťování balů. Pálkařsky jsme většinu soupeřů převyšovali, ale ani tady není ještě vše na jedničku. Především kontaktní hra se nám příliš nedařila. Zvláště hráčky, které na ní mají postavenou svoji útočnou strategii v ní budou muset výrazně přidat. Protože ta by měla být naší největší zbraní proti slabším soupeřům. Příjemným oceněním je cena pro nejlepší pálkařku turnaje Heleně Zedníkové.

Naše ženy vyrabovaly Prahu

Jako druhý vrchol zimní přípravy určil trenér halový turnaj v Praze- Bohnicích určený především pro druholigové týmy. Vzhledem k tomu, že už jeden turnaj v stejné nafukovací hale tým absolvoval, měl oproti soupeřům výhodu v rozehranosti a také již znal specifika prostředí. Stejný systém turnaje rozdělil 8 týmů do dvou skupin, kde se hrálo každý s každým. Následovalo pak klasické play-off v podobě double page.
Snails – Arrows Ostrava 3:1
Ambiciózní soupeř chce po příchodu nového trenéra v letošním roce myslet na play-ff 2.ligy.V pátek od 21,30 byl našim prvním soupeřem. Jeho tradičně dobrou pálku eliminoval Pepa na nadhozu. Ani naše pálka se sice po cestě neprobudila, ale na soupeře to stačilo.
Snails – Univerzita Brno 1:0
Jestli v pátek večer naše pálka spala, tak v sobotu ráno byla mrtvá. Hráčky se již tradičně nedokázaly srovnat s pomalým nadhozem soupeře. Naše neschopnost načasovat se nás dovedla až k dramatickému závěru se šťastným koncem pro nás. Celý zápas nadhazovala Yvette.
Snails – Juniorky ČR 5:0
Výrazně silnější tým reprezentace juniorek než minule byl našim posledním soupeřem ve skupině. K postupu z 1.místa jsme potřebovali zvítězit. A to se bez problémů podařilo. Konečně se začala probouzet naše pálka a i v obraně se objevovalo okének čim dál míň.Další nula na našem kontu hovoří za vše.
Snails – Eagles B 4:3
Dramatický zápas v sobotním podvečeru nás posunul do bojů o finále. Mladá krčská děvčata zkoušela naši obranu, ale Pepa a následně Švédka jim utkání otočit neumožnily. Pokračoval vzestup naší pálky a to bylo před nedělí dobré znamení.
Snails – Juniorky ČR 10:0
Mladé reprezentantky potvrdily, že na tomhle turnaji hrají úplně jiné hráčky a byly našim nedělním soupeřem o finále. Na prkno se postavila Helga. Další nula jasně dokládá jak se jí a celé obraně dařilo. Naopak 10 na našem kontě říká, že pálka skutečně roste. A už se do míčku i trefíme. Jsme tedy ve finále.
Snails – Storms Řepy 9:7
Náš extraligový soupeř se dostal také do finále a tak bylo jasné, že to bude spíše taktický boj. Ani jeden ze soupeřů nechtěl ukázat všechny zbraně. Obě obrany už byly dost unavené a tak došlo i k několika zraněním. A tak se hrálo o to, kdo koho víc přestřílí. A to se nakonec podařilo nám. U nás házela Yvette a v závěru Švédka.
Vítězství na turnaji je cenné. Potvrzuje, že náš loňský úspěch nebyl náhodný. A to je dobře. Také naše hra se za 14 dní opět zlepšila, i když stále bylo dost okének. Stále některé hráčky dokážou nepřečíst signál nebo nevědět, co právě hrajeme. Také především kontaktní hra ještě čeká na zlepšení. Potěšující však je, že nejlepší nadhazovanou turnaje byla vyhlášena Petra Křiklánová (naše nová posila) a nejlepší pálkařkou Speedy. Takže všechny ceny skončily v našich rukou.

Na prvním Joudrs Cupu obsadily ženy 4.místo

Naše ženy poprvé změřili své síly s extraligovou konkurencí. A jejich porovnání dopadlo na výbornou. Na halovém turnaji v Praze obsadily výborné 4.místo. Na turnaji se představily obě nové posily týmu a potvrdily svoji užitečnost. Jak Petra Slaninková na postu chytače, tak především Petra Křiklánová jako nadhazovačka. Obě přinesly do týmu vysokou kvalitu. Petra Křiklánová se navíc prezentovala jedním ze dvou homerunů turnaje. Vzhledem k velké absenci za náš tým nastoupila i Bára Neklapilová, která s týmem trénuje a na poslední chvíli také Tereza Králová z Univerzity Brno.

Snails – Joudrs Praha A 0:5

V pátečním úvodním zápase proti několikanásobnému Mistru ČR podal tým slušný výkon. Nezvyklé prostředí a povrch v hale dělal z počátku sice hráčkám problémy, ale postupem času byl nejlepšímu týmu současnosti důstojným soupeřem. Házel Pepa a své spoluhráčky nešetřil. Bohužel jí do toho házela vidle Lulu, která chtěla neustále někam přihazovat, kde to nikdo nečekal. A tak soupeři naskočili zbytečně 3 body. Konečný výsledek tak mohl být ještě lepší. Pozitivem bylo několik dobrých odpalů na Lucii Zappovou.

Snails – Storms Řepy 8:0

Vzájemný souboj nováčků Extraligy v sobotu ráno vyzněl jasně pro náš tým. Především rázný útok brzy utkání rozhodl. Obrana v čele s Yvette Kuřímskou na nadhozu neumožnila soupeři skórovat.

Snails – Čechie Praha 0:1

V posledním zápase ve skupině bylo ve hře ještě 1.místo. Silně posílený tým soupeře bude v Extralize jistě bojovat o medaile. Přesto se ho výrazně mladší tým z Moravy nezalekl a pořádně ho potrápil až do poslední směny. Zápas výborně odházel Pepa. Na druhé straně výborně házela Eliška Pojerová. A i když jsme měli pár slušných šancí, bodu jsme se nedočkali. Tým si však ověřil, že v případě soustředěného výkonu, může myslet na vítězství i proti těm nejlepším.

Snails – Juniorky ČR 10:3

Ze 3.místa jsme museli rovnou do opravného pavouka. Jakákoliv prohra by znamenala konec šancí. V první zápase však náš tým nenechal nikoho na pochybách, že jeho mety jsou vyšší. Rázným způsobem si poradil s reprezentačním mládím. Házela Hela a ze začátku lehce nervózně. Naštěstí soupeř naší slabé chvilky nevyužil a tak celý průběh utkání byl poklidný.

Snails – Joudrs Praha B 9:4

Loňský finálový soupeř ve 2.lize byl první nedělním soupeřem Kunovic. Navíc byl posílen o nejlepší českou nadhazovačku Janu Vacíkovou. Ani ta však nedokázala zabránit jasné výhře Snails. Výborná pálka byla základem výborného výsledku. Na začátku házel Pepa a dohazovala Yvette.

Snails – Eagles Praha 4:7

Loňský vicemistr byl další soupeřem z české špičky a dlouho to vypadalo na překvapení. Ještě v polovině zápasu vedly Šnečice po dvoubodovém homerunu Petry Křiklánové 4:0. Soupeře navíc výborně držela na nadhozu Yvette. Obrat však nastal po Grand Slamu Sabiny Borecké, která jediným odpalem utkání vyrovnala na 4:4. Pak již soupeř přitlačil a dovedl zápas do vítězného konce. Nepomohlo ani střídání na kopci, kam se postavila Helga.

S celkovým výsledkem vládne spokojenost. Ale v naší hře se objevilo hodně okének. Stále je na čem pracovat. Některé hráčky se nadhozem soupeře vyrovnaly dobře, některé hůř. V některých zápasech jsme se vítězství se slavnějším soupeřem zbytečně zalekli.

Pavel Křivák

ČSA - web

soutěže, turnaje, výsledky

ČESKÁ SOFTBALLOVÁ ASOCIACE
www.softball.cz
ČSA - soutěže, turnaje, výsledky
www.softball.cz/souteze
www.softball.cz www.nadacesynot.cz www.mesto-kunovice.cz www.kr-zlinsky.cz Dlouhodobá předpověď počasí
extraliga vzkazovna fotogalerie